FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Piąte miejsce Rutkowskiego w...

News

Piąte miejsce Rutkowskiego w pierwszych zawodach pucharu Europy!

Od:
Redakcja 
Data:
27 kwietnia 2015, 16:31
Ocena:
Ocena 0.00

W dniach 23-26 kwietnia włoskie jezioro Garda stało się areną zmagań najlepszych europejskich windsurferów. W czołówce nie zabrakło reprezentanta Polski, który zapowiada walkę o miejsce na podium w kolejnych zawodach cyklu Windsurfing Euro – Cup 2015.

W miejscowości Trobole nad Jeziorem Garda we Włoszech rozegrane zostały pierwsze zawody windsurfingowego pucharu Europy. Wystartowało w sumie 48 zawodników z 11 krajów, w tym reprezentujący Polskę Maciek Rutkowski.

23 - letni słupszczanin bez problemu przeszedł przez ćwierćfinał i półfinał pierwszej eliminacji. W finale zaliczył nieco słabszy start, ale na stosunkowo długiej trasie zdołał odrobić stratę i zakończył pierwszy etap rywalizacji na 4. miejscu. W drugiej eliminacji Rutkowski wraz z teamowym kolegą i ówczesnym liderem zawodów Andreą Cucchim, źle policzyli heaty i obaj spóźnili się na start ćwierćfinałów!

Pierwsza piątka Pucharu Europy Foto: Pierwsza piątka Pucharu Europy
„Nigdy jeszcze nie popełniłem takiego błędu. Tak, trasa była 3 kilometry od brzegu i owszem, sędziom ze względu na głębokość jeziora zakotwiczenie łódki zajęło ponad godzinę, a komunikacji z łodzią startową nie było żadnej. Nie zmienia to faktu, że był to nasz i tylko nasz błąd. Teraz trzeba jednak iść dalej i w przyszłości dopilnować, żeby sytuacja się nie powtórzyła.” – powiedział nasz zawodnik, który pod koniec pierwszego dnia zmagań zajmował 12. miejsce.

To oznaczało, że w kolejnych dniach będzie musiał odrabiać straty, nie ryzykując przy tym zbyt wiele. Znalazł się w ten sposób w dosyć trudnej sytuacji, bo jak mówi – „Ciężko się pływa ze świadomością, że nie ma już miejsca na błędy. Tymczasem w slalomie często wygrywa ten, kto ścigając się podejmuje największe ryzyko.”

Młody windsurfer stopniowo poprawiał jednak swoją pozycję i pod koniec drugiego dnia zajmował już 6. miejsce! Trzeciego dnia, w finale piątej eliminacji miał 100 metrów przewagi nad pozostałymi zawodnikami. Sędziowie stwierdzili jednak, że na jednej z bój nie wieje wystarczająco mocno i zarządzili powtórkę. Tym razem Polak był 4., co ostatecznie dało mu 5. miejsce w klasyfikacji ogólnej całych zawodów.

„Zaryzykowałem i wziąłem swój największy żagiel o powierzchni 9.7 metra kwadratowego. Cała reszta zdecydowała się na mniejsze - 8.6 m2. Nic dziwnego, że brakowało im wiatru na zwrotach. Sędziowie w pucharze świata biorą takie rzeczy pod uwagę, ale niestety tutaj to trochę inna bajka. Byłem już na przedostatniej prostej i nie wiem co musiałoby się stać, żebym oddał zwycięstwo. Szkoda, bo wygrać finał to zawsze duża przyjemność, a poza tym wskoczyłbym prosto na pudło. Zamiast tego w powtórce się rozwiało i to właśnie 8.6 było optymalne. Wynik na pewno nie taki jakiego życzyłbym sobie przed zawodami, ale biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności nie jest najgorzej. Sezon jest bardzo długi i ten wynik nie skreśla mnie z walki o podium czy nawet tytuł. Teraz jednak pora skupić się na dużych chłopcach z PWA.” – podsumowuje z uśmiechem Rutkowski, który już we wtorek, prosto z Mediolanu, poleci do Korei Południowej. Tam od 1 do 6 maja rywalizował będzie w  pierwszych zawodach pucharu świata zawodowców – PWA World Tour.

Więcej informacji na temat zawodnika znaleźć można na stronie:  www.maciekrutkowski.com.

Dostępne w kategoriach

sport windsurfing

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności