FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Rumunia, Bułgaria i Szwajcaria...

News

Rumunia, Bułgaria i Szwajcaria jeździ na nartach

Od:
Redakcja 
Data:
27 stycznia 2021, 16:20
Ocena:
Ocena 0.00
Szwajcarskie badania wskazują, że nie wpływa to na wzrost epidemii

Właściciele sklepów czy wypożyczalni sprzętu narciarskiego w Polsce nadal liczą na otwarcie i pomoc!

Stoki zamknięte, ale są wyjątki, które dają żyć sklepom i wypożyczalniom sprzętu

Rumunia, Bułgaria i Szwajcaria – to właściwie jedyne kraje europejskie, w których działają stoki narciarskie. Funkcjonuje tam też cała infrastruktura towarzysząca uprawianiu sportów zimowych czyli sklepy i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. W pozostałej większości państw Europy panuje jednak lockdown, z którym związany jest zakaz korzystania z tras zjazdowych. Dlatego też w dotychczasowych mekkach narciarstwa i snowboardingu – np. we Francji wstrzymane jest też faktyczne działanie wypożyczalni czy sklepów narciarskich, a np. w Austrii mogą działać w ograniczonym zakresie. Tam jednak ich właściciele otrzymują od rządu pomoc – bez względu na to, jaki jest ich kod PKD. W Polsce – związana ze sportami zimowymi branża czeka na pomoc, a jednocześnie na otwarcie stoków i zapowiada walkę o swoje prawa.

Gigantyczną kolejkę narciarzy na stoku czy pogoń niedźwiedzia za narciarzem podczas zjazdu trasą – takie min. wiadomości z Rumunii przekazywały ostatnio media. Kraj ten, właściwie dopiero teraz, ma szanse przypomnieć innym, że posiada całkiem dobrą infrastrukturę narciarską oraz snowboardową i przyciągnąć turystów z całej Europy. Taka sama szansa stanęła przed uważaną u nas w latach osiemdziesiątych za raj dla amatorów narciarstwa Bułgarią. Ma ona wiele tras i ośrodków do uprawiania tego sportu, w górach Pirin i Rodopach.

- Tamtejsze rządy, jak widać, były ostrożniejsze z restrykcjami, co pozwoliło na normalne funkcjonowanie całej bazie noclegowej, a także podmiotom zajmującym się sprzedażą i wypożyczaniem sprzętu narciarskiego oraz snow boardowego – mówi Arkadiusz Walus przewodniczący Komitetu Narty Snowboard Outdoor, organizator targów i testów narciarskich Snow Expo.

Podobna co w Rumunii i Bułgarii sytuacja panuje w alpejskiej Szwajcarii, przez co głodni sportów zimowych Europejczycy korzystać mogą ze jej stoków i całej bazy stworzonej tam dla sportów zimowych. Od początku tego roku przyrost nowych zakażeń wyhamował znacząco i sytuuje się poniżej 2500 nowych przypadków w ciągu doby. Podobnie jest z  liczbą hospitalizacji i zgonów. Władze obserwują bacznie zagrożenie nowymi wariantami koronawirusa i reagują niemal błyskawicznie, wykazując się sprawnością – tak jak ostatnio, w przypadku odkrycia i szybkiego wyizolowania w jednym z hoteli w St. Moritz. Wszyscy, którzy korzystają ze szwajcarskiej infrastruktury narciarskiej ściśle respektują epidemiczne nakazy higieny i bezpieczeństwa. Dzięki temu branża sportów zimowych cały czas działa.

- Znaczna cześć szwajcarskiej gospodarki oparta jest na turystyce. Rząd w Bernie z pewnością wziął to pod uwagę przy planowaniu obostrzeń. Tamtejsi przedsiębiorcy z branży narciarskiej mogą być na razie spokojni o swój los. Nieco gorzej jest np. w sąsiedniej Francji, gdzie przynajmniej do końca stycznia wszystko jest zamknięte, ale tam wszystkie podmioty gospodarcze mają zapewnioną państwową pomoc. Pewną, choć np. w porównaniu z Niemcami, niewielką – tłumaczy Arkadiusz Walus. Wskazuje on jednocześnie, że reprezentowany przez niego segment rynku czyli producenci, sprzedawcy i właściciele wypożyczalni sprzętu narciarskiego, snowboardowego  czy outdoorowego cały czas czekają na rozmowę z prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w sprawie oczekiwanego wsparcia. Firmy tej branży pozostają bowiem poza listą wsparcia dla gospodarki, jakie wynika z tzw. Tarczy PFR. – Zastanawiamy się, czy władze w ogóle zdają sobie sprawę, że istniejemy. A jeśli nawet tak, to z czego mamy żyć? – pyta Arkadiusz Walus, mając jednak nadzieję na pomoc i na to, że rząd odblokuje w końcu stoki. - Ciągle czekamy na ich pilne otwarcie. Dużo by ono dało, także rządowi, a tak – ma kolejną branżę, która konsekwentnie walczyć będzie o swoje prawa – zauważa. 

Podaje jednocześnie, jak wygląda sytuacja z poszczególnych krajach Europy, zaznaczając jednak, że niemal w każdym z nich rząd udziela wsparcia przedsiębiorcom zajmującym się sprzętem narciarskim, snowboardowym i outdoorowym.

•           AUSTRIA - wyciągi narciarskie będą do 28 lutego dostępne dla lokalnych mieszkańców i klubów sportowych. Hotele i restauracje oficjalnie zamknięte także do 28.02.2021. Od 19 grudnia obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających z krajów, gdzie liczba zachorowań na Covid-19 jest wyższa niż 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Mieszkańców obowiązuje zakaz opuszczania domów.

•           WŁOCHY - Ośrodki narciarskie oraz hotele we Włoszech pozostaną zamknięte do 18.02.2021. Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, możliwe będzie korzystanie z infrastruktury narciarskiej w drugiej połowie lutego, w zależności od prowincji.

•           SZWAJCARIA - zniesiona obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających od 19.12.2020. Kantony narciarskie pozostają otwarte. Nie działają restauracje na stoku, ale już niektóre umożliwiają zamawianie i spożywanie posiłków na tarasach. Toalety w restauracjach na stoku otwarte.

•           FRANCJA - wyciągi pozostają zamknięte. Obecnie na terenie Francji obowiązuje godzina policyjna.

•           SŁOWACJA - niestety wyciągi i hotele zostały zamknięte z dniem 01.01.2021. Planowane otwarcie stoków od 25 stycznia. W kraju obowiązuje godzina policyjna i zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób.

•           CZECHY - aktualnie hotele i wyciągi pozostają zamknięte. Możliwe ponowne otwarcie 23.01.2021

•           POLSKA - wyciągi narciarskie zostaną zamknięte od 28 grudnia do końca stycznia, hotele zamknięte do końca stycznia (również podróże służbowe). po 18.01. kilka mniejszych wyciągów w Malopolsce i Sudetach faktycznie wznowiło działanie.

•           SZWECJA - brak ograniczeń wjazdu i wyjazdu ze Szwecji dla osób przyjeżdżających z Polski. Po przekroczeniu granicy nie obowiązuje kwarantanna. Nie ma także żadnych ograniczeń dotyczących podróżowania po Szwecji. Zalecane jest zachowanie dystansu społecznego (2m). Testy na COVID -19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie ma miejsce na zasadach komercyjnych.

•           ANDORA - narciarskie stoki dla zagranicznych turystów mają zostać otwarte od początku lutego

•           RUMUNIA - wyciągi otwarte!

•           BUŁGARIA - wyciągi otwarte!

Warunkiem przekroczenia granicy większości tych Państw jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego co najwyżej 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

Branża Narty-Snowboard-Outdoor,obejmuje:

-    Producentów i dystrybutorów sprzętu sportowego

-    Sieci handlowe zajmujące się sprzedażą tego sprzętu

-    Ponad 1000 specjalistycznych sklepów narciarskich, snowboardowych i outdoorowych

-    Ponad 1000 wypożyczalni nart

Zatrudnia w Polsce ponad 50 tysięcy osób oraz generuje obrót ponad 5 miliardów złotych rocznie w samych tylko miesiącach zimowych. Zaledwie w jednym tylko miesiącu - listopadzie 2020, firmy z branży zanotowały spadki obrotów rzędu aż 50-80% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności