FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Wywiady >  Karolina Riemen - Żerebecka -...

Wywiady

Karolina Riemen - Żerebecka - jedyna Polka na Mistrzostwach Świata

Od:
Redakcja 
Data:
20 stycznia 2015, 16:01
Ocena:
Ocena 0.00

Karolina Riemen-Żerebecka to obecnie najlepsza polska narciarka.

Zajmująca 9. pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w ski-crossie zawodniczka kadry narodowej PZN, jest jednocześnie jedyną reprezentantką Polski w narciarstwie dowolnym. Wspierana przez program TAURON Bachleda Ski już w sobotę 24. stycznia stanie na starcie Mistrzostw Świata w austriackim Kreischbergu. Przed wyjazdem zdążyła opowiedzieć o dyscyplinie, którą uprawia oraz swoich planach na nadchodzące miesiące.

Jakie są Twoje cele na ten sezon?

Celem numer jeden jest na pewno dobry występ na Mistrzostwach Świata. Główne plany związane są ze startem we wszystkich zawodach Pucharu Świata w tym sezonie, łącznie z finałem Pucharu Świata, który odbędzie się w Megeve we Francji.

Jak oceniasz swoje przygotowanie do nadchodzących Mistrzostw Świata w Kreischbergu?

Ogólnie jest bardzo dobrze, sądząc po wynikach w ostatnich trzech edycjach Pucharu Świata, gdzie zajmowałam 11., 7. i ostatnio 10. miejsce. Jestem w wysokiej formie. Zarówno fizycznie jak i psychicznie jestem bardzo dobrze przygotowana.

Do Mistrzostw Świata pozostało kilka dni, jak teraz wygląda Twój trening, czy jest inny niż normalnie?

Przed przyjazdem do Austrii 5 dni trenowałam na śniegu u nas w kraju – supergigant na Czarnej Górze. Była to jedyna możliwość trenowania w Polsce, więc z tego skorzystałam. Teraz będą to już tylko treningi na torze Mistrzostw Świata. Generalnie moje przygotowania przed główną imprezą w sezonie, jaką są Mistrzostwa Świata, różni się od normalnego, codziennego treningu. Teraz robiłam dużo więcej ćwiczeń z zakresu dynamiki, siły dynamicznej czy szybkości, aby maksymalnie wstrzelić się w te kilka przejazdów podczas rywalizacji o najważniejsze trofea.

Co sądzisz o torze w Kreischbergu?

Jest on stosunkowo łatwy i bardzo podobny do tego jak wyglądał w zeszłym roku, gdzie w Pucharze Świata zajęłam 10. miejsce. Jest dużo band i dużo średniej wielkości skoczni. Jedyne co jest trudne na tym torze i może sprawiać problemy to sekcja startowa.

Z jakiego wyniku na Mistrzostwach Świata będziesz zadowolona?

Będę zadowolona, kiedy znajdę się w pierwszej ósemce. Oczywiście marzę o medalu Mistrzostw Świata. Jego zdobycie będzie uzależnione od wielu warunków, głównie od mojej dyspozycji w danym dniu.

Twoje najgroźniejsze rywalki to?

W tym roku najgroźniejszymi rywalkami są Kanadyjki, które bardzo dobrze jeżdżą. Marielle Thompson nie przegrała jeszcze żadnego Pucharu Świata od początku sezonu. Jest niezwyciężona. W jej ślady poszła Georgia Simmerling, która też zaczęła znakomicie jeździć i zajmuje obecnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wszystkie dziewczyny z czołowej szesnastki Pucharu Świata są w stanie zgarnąć medal i każdej się trzeba obawiać.

Czy to właśnie Kanadyjki typujesz na główne faworytki do zdobycia medali podczas tych Mistrzostw?

Na pewno Marielle Thompson będzie miała medal. Oprócz Kanadyjek jest jeszcze Francuzka Ophelie David, która mimo tego że ma 38 lat to potrafi nadal wskoczyć do czołowej trójki Pucharu Świata, więc ona też może namieszać.

Czy masz jakiś ulubiony tor z Pucharu Świata, gdzie najlepiej Ci się jeździ i dlaczego?

Tor w Arosa w Szwajcarii jest takim miejscem. W tym roku w lutym będą tam rozgrywane dwie edycje Pucharu Świata, z czego bardzo się cieszę. Trasa tam jest stosunkowo płaska i ma dużo małych skoczni. Jest tam też dużo prostych odcinków, co sprawia, że tor jest dość szybki.

Jaka jest atmosfera podczas Pucharów Świata?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat atmosfera się bardzo zmieniła i pewnie ten proces nadal będzie trwał. Ski-cross staje się coraz bardziej profesjonalny i więcej teamów regularnie trenuje. Atmosfera jest ciągle fajna, ale coraz bardziej czuć rywalizację. Wiadomo, że każdy stara się osiągnąć jak najlepszy wynik, ale teraz czuć większą presję niż kilka lat temu, gdy zaczynałam swoją przygodę ze ski-crossem. Ja oczywiście zawsze jestem bardzo wyluzowana.

Jak ski-cross rozwija się w Polsce?

Ski-cross się w Polsce nie rozwija, dlatego że nie ma odpowiedniego finansowania, nie ma klubów, które miałyby sekcje ski-crossowe, nie ma też trenerów, którzy mogliby poprowadzić zajęcia z tej dyscypliny. Jak na razie nie ma też wszechstronnych narciarzy, którzy mogliby jeździć ski-cross na wyższym poziomie. Trzeba zauważyć, że żeby zacząć uprawiać tą dyscyplinę, trzeba być bardzo dobrym, doświadczonym narciarzem alpejskim. Oczywiście program TAURON Bachleda Ski jest w stanie takich narciarzy “wyprodukować”, ale na razie są to bardzo młodzi ludzie, którzy mimo że świetnie się zapowiadają, to jeszcze nie są gotowi do startów w ski-crossie. Jedynym zawodnikiem, który obecnie ze mną  jeździ, jest Mateusz Habrat i na razie nie ma nikogo innego kto byłby chętny uprawiać tę dyscyplinę.

Co jest najważniejsze w ski-crossie żeby osiągać dobre wyniki?

W ski-crossie ważne jest generalnie wszystko. To jest bardzo złożony sport, gdzie bardzo wiele czynników odgrywa istotną rolę. Od dobrej jazdy alpejskiej przez jazdę freestylową i wyczucie w locie, po orientację, szybkość reakcji i dynamikę. Wszystkie te elementy są bardzo ważne.

Co sądzisz o przyszłości ski-crossu, w jaką stronę zmierza?

Ski-cross jest bardzo widowiskową dyscypliną sportu i to nie ulega wątpliwości. Fajnie się to ogląda, dlatego że widz może od razu zobaczyć wszystko, co dzieje się na torze. Są w nim proste, czyste zasady - kto pierwszy ten lepszy. Myślę, że ta dyscyplina się będzie rozwijać. Oczywiście to wszystko zależy od sponsorów i od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Jeżeli tylko znajdą się sponsorzy to będzie to bardzo przyszłościowa i medialna dyscyplina.

Jak długo planujesz startować? Czy już o tym myślałaś?

Na pewno chcę startować do Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej w 2018 roku, co będzie później to zobaczymy.

Dziękuję za rozmowę i powodzenia na Mistrzostwach Świata!

Więcej informacji odnośnie projektu TAURON Bachleda Ski znaleźć można na stronie internetowej www.tauronbachledaski.pl oraz na facebook.com/TauronBachledaSki.

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON wraz z GZE obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, posiadającym 5,2 mln klientów. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ciepło, TAURON Ekoenergia oraz spółki należące do GZE.

Andrzej Bachleda-Curuś II – (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich – w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w slalomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu Świata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach i Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą „Fair Play” przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Dostępne w kategoriach

freeskiing sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności