FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Wielkie wspinaczkowe święto za...

News

Wielkie wspinaczkowe święto za nami - relacja

Od:
Redakcja 
Data:
9 kwietnia 2018, 14:09
Ocena:
Ocena 0.00
Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej 2018

Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej przeszły już do historii. Ponownie była to najliczniejsza impreza wspinaczkowa w kraju, która zgromadziła wielu czołowych zawodników. Z pewnością są wśród nich kandydaci do udziału w IO w Tokio.

Pierwszy dzień zmagań to bouldering czyli walka na BloKatowice z 12 problemami wspinaczkowymi jakie dla uczestników mistrzostw przygotowali routesetterzy czyli m.in. Andrzej Mecherzyński-Wiktor czyli popularnyMechanior” oraz Roman Batsenko. Poziom trudności był idealnie dobrany, gdyż ze wszystkimi „baldami” poradziła sobie jedynie Katarzyna Ekwińska z UMK Toruń, która pewnie zwyciężyła wśród kobiet. Srebro i złoto dla reprezentantek AGH Kraków – Jadwigi Szkatuły i Karoliny Ośki. Panowie w finale, w istniej chmurze magnezji walczyli bardzo zacięcie do późnych godzin wieczornych a o końcowym triumfie decydowała liczba prób jaką podejmowali pokonując dany problem. Pierwsze miejsce zajął Piotr Czarnecki (AWF Kraków), drugie Mikołaj Nowotnik (Politechnika Warszawska), trzecie Jerzy Laskowski (Uniwersytet Warszawski).

AMP we Wspinaczce 2018 Foto: AMP we Wspinaczce 2018
W sobotę impreza przeniosła się do Sosnowca na ściankę Poziom450, gdzie rozegrano konkurencje na trudność (wspinaczka z prowadzeniem). Od rana trwały eliminacje na dwóch drogach – łatwej i trudnej – osobno dla kobiet i mężczyzn. Tutaj też osoby przygotowujące trasy dobrze poprowadzili je po poszczególnych ścianach co dobrze sprawdziło poziom sportowy uczestników. W finałach nie było przypadkowych osób. Jednak nie małą niespodzianką było zdobycie drugiego złota przez Katarzynę Ekwińską, dla której był to niesamowity debiut w AMPach. Srebro podobnie jak dzień wcześniej wywalczyła Jadwiga Szkatuła (AGH Kraków), zaś brąz powędrował w ręce Wiolety Imiolczyk, reprezentującej Uniwersytet Śląski w Katowicach. Wśród panów podobna sytuacja jak u kobiet – w prowadzeniu triumfuje zwycięzca z boulderingu czyli Piotr Czarnecki (AWF Kraków). Drugie miejsce zdobył Michał Kupliński (SGH Warszawa), zaś trzecie Kajetan Koperwas (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Obaj panowie przeszli takie same odcinki dróg finałowych i o wyższym miejscu decydował czas przejścia.

Trzeciego dnia to tradycyjnie już wspinaczka na czas – niezwykle szybkie i bardzo dynamiczne widowisko. Na starcie gwiazdy światowego formatu m.in. Ania Brożek (AGH Kraków – aktualna rekordzistka Polski), Marcin Dzieński (PWSZ Tarnów – Mistrz Świata, zdobywca Pucharu Świata). Jednak nie oni sięgnęli po najwyższe laury. Wśród kobiet po błędzie Ania skończyła rywalizację na 4 miejscu. Złoto podobnie jak roku 2017 wywalczyła Patrycja Chudziak (UMCS Lublin), srebro dla Barbary Szumlańskiej (PWSZ Tarnów), zaś brąz dla Izabeli Janis (AGH Kraków). Emocji nie zabrakło również w rywalizacji mężczyzn. Praktycznie każdy z finalistów popełniał jakieś drobne błędy w pierwszym czy drugim biegu, przez co wrzawa i doping reszty wspinaczy i kibiców były na niewiarygodnym poziomie a o awansie decydowały setne części sekundy. Ostatecznie zwyciężył Mikołaj Wróblewski z UEK Kraków, wyprzedzając Marcina Dzieńskiego (PWSZ Tarnów), oraz Rafała Hałasę  (Politechnika Lubelska). Po długiej celebracji dekoracji zwycięzców, na której obecny był prezydent Miasta Sosnowiec, Pan Arkadiusz Chęciński przyszedł czas na losowanie cennych nagród, które wywołało wiele radości i uśmiechu na twarzach uczestników mistrzostw. Śmiało można stwierdzić, że ponownie AZS Katowice stanął na wysokości zadania i przeprowadził imprezę na najwyższym poziomie. W generalnej klasyfikacji drużynowej mistrzostw triumfował Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce dla  Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, trzecie dla Politechniki Gdańskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęcia relacji video na Facebook: www.facebook.com/ampwspinaczka

AMP Wspinaczka Foto: AMP Wspinaczka
Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Sosnowiec oraz Miasta Katowice. Sponsorami imprezy są również: Mammut, Singing Rock, Grivel, Millet, Milo, Hydro Flask, Sali.Rocks, Flyspot, eTutor.pl, California Acces, Dom Wydawniczy Rebis, Echo-Taxi Katowice. Patroni medialni: TVP Katowice, Przegląd Sportowy, onet.pl, Ceneria oraz portale Wspinanie.pl i Portalgórski.pl.

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
The Dawn Wall
Supercross


Najnowsze  


Podobne  


Ostatnio dołączyli

Co się dzieje na FREESTYLE'u

 • alik
 • Skejcik
 • VIENIO
 • mgl
 • Forfiter
 • Redakcja
 • Macko
 • Klaudia Stój
 • lotar
 • jozefa
 • wqlvs45
 • acsoz86
 • vezxu89
 • ysqaz62
 • lprvi94
 • flkid12
Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności