FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Epickie enduro MTB w Baligrodzie

News

Epickie enduro MTB w Baligrodzie

Od:
Redakcja 
Data:
26 września 2017, 10:44
Ocena:
Ocena 0.00
Wyprawa na „Kellys Enduro MTB Series” w Bieszczady to on-sight w najczystszej postaci

Kompletnie nie było wiadomo czego się spodziewać, ale niewątpliwie zaskoczenie było bardzo pozytywne. Kto nie był niech żałuje.

Sentencja „rzuć wszystko i jedź w Bieszczady” nabrała nowego znaczenia po III edycji Kellys Enduro MTB Series, która odbyła się 9 września w Gminie Baligród. Kto zdecydował się przejechać pół Polski albo i więcej żeby wziąć udział w zawodach ten na długo zapamięta tą niesamowitą imprezę. Trasa, atmosfera, pogoda, nagrody, wieczorna impreza – ciężko to będzie w skrócie opisać, ale spróbujmy. Zacznijmy od tras.

Epickie enduro MTB 2017 w Baligrodzie Foto: Epickie enduro MTB 2017 w Baligrodzie
Bieszczady mają wbrew pozorom wielki potencjał rowerowy. Dodając do tego niespotykanie pozytywnie nastawione na współpracę Nadleśnictwo Baligród, można było spodziewać się ciekawie wyznaczonych tras. I tak też było – 5 odcinków specjalnych miało w sumie praktycznie wszystko co powinno być na prawdziwych zawodach enduro MTB. OS1 to rozgrzewka do rywalizacji – krótki sztywny podjazd, sporo zakrętów, stromy zjazd po kamiennych schodach. Po jego przejechaniu zawodnicy z pewnością przeczuwali, że zawody w Baligrodzie nie będą łatwe. OS2 to początkowo uśpienie czujności delikatnym zjazdem, który pozwalał jechać bardzo płynnie. Za połową tego krótkiego odcinka rozpoczynała się niekończąca stroma ścianka.

Epickie enduro MTB 2017 w Baligrodzie Foto: Epickie enduro MTB 2017 w Baligrodzie
Była bardzo stroma, o czym świadczył fakt sprowadzania rowerów przez kilkanaście osób. OS3 to znowu coś innego. Praktycznie nowo stworzone na potrzeby zawodów linie przejazdu ze stromiznami, korzeniami, kamieniami, ostrymi zakrętami i miękkim podłożem. Wymagał na całej długości pełnego skupienia. Potem przyszedł czas na odpoczynek i regenerację w bufecie bogato zaopatrzonym przez Oshee (woda, izotoniki, magnez, ciastka, batony, banany, kawa, herbata). Przy okazji można było się dowiedzieć jakie miejsce zajmuje się po 3 odcinkach specjalnych. Na OS4 prowadziła bardzo długa dojazdówka. Wszystko można było wjechać w siodle, jednak 10 km po obżarstwie na bufecie nie było łatwe. Po analizie mapy i przeciekach od organizatorów wiadomo było, że po starcie czeka zawodników najdłuższy, kondycyjny, 4,5-kilometrowy etap. Na początku trochę w stylu XCO – krótki zjazd, krótki podjazd. Potem flow po grani ze zmianami rytmu na korzeniach, kamieniach, zakrętach, dwie ścianki.

Potem znowu trochę korbienia i zjazd w bieszczadzkim klimacie, czyli trochę błota i długie proste. Na mecie tego OS-u wielu zawodników wyglądało na ledwo żywych, a czekał ich jeszcze OS5. Trudny nie był, ale dał też sporo radości na koniec rywalizacji, szczególnie że jego finisz znajdował się w samym ośrodku Wisan. W sumie zawodnicy pokonali tego dnia ponad 45 km i blisko 1800 metrów przewyższeń. Bardzo konkretne ściąganie. Od wielu osób można było usłyszeć, że były to jedne z najlepszych zawodów w historii polskiego enduro. Warto więc poczytać osobiste relacje uczestników, bo przepełnione są pozytywnymi emocjami. Emocji tych nie brakowało oczywiście podczas dekoracji zwycięzców, losowania nagród i wieczornej imprezy. After party zakończyło się ostatecznie „wieczorkiem tanecznym” w basenie. Kto był ten wie o czym mowa.

Jaki jest zatem przepis na zadowolenie grupy pasjonatów kolarskiego enduro? Przygotować im pięć trudnych, urozmaiconych odcinków specjalnych, dobrze oznakować trasy, przygotować bogaty bufet i precyzyjnie zmierzyć czas. Do tego fajna baza noclegowa i wieczorna integracja. Niby takie proste, ale w dalekich Bieszczadach organizatorzy Enduro MTB Series nie mieli łatwo i to nie tylko z powodu odległości ale i budżetu. Sądząc jednak po wielu innych relacjach sprostali zadaniu z nawiązką! Bazą całej imprezy był ośrodek WISAN, któremu zawodnicy i organizatorzy serdecznie dziękuję za gościnność.

Lada moment pojawią się galerie zdjęć oraz relacja video – szukajcie ich na oficjalnym profilu zawodów, czyli www.facebook.com/KellysEnduroMTBseries

Przypominamy również, że trwają zapisy na finałową edycję „Kellys Enduro MTB Series”, która odbędzie się w Mieroszowie 30 września. Dla wtajemniczonych powiemy, że rywalizacja nie ominie melafirowych ścieżek, a zakończy się miejskim odcinkiem specjalnym. Rejestracja na http://zapisy.web-folio.pl/pl/mieroszow Do zobaczenia. 

Epickie enduro MTB 2017 w Baligrodzie Foto: Epickie enduro MTB 2017 w Baligrodzie

WYNIKI:

Kobiety:

 1. Joanna Światłoń - Eskimoo Racing
 2. Katarzyna Burek - TREK Fabryka Rowerów
 3. Iwona Czyszczoń - Eskimoo Racing

Mężczyźni elita:

 1. Mariusz Ochmanski - SINGLETRACKTRIPS
 2. Mateusz Balinski - KELLYS OSHEE RACING
 3. Michal Martyka - KELLYS OSHEE RACING

Mężczyźni junior:

 1. Jakub Ratajczak
 2. Jakub Sumiońka - mSport WildRiders
 3. Marek Jakubowski

Mężczyźni masters:

 1. Romek Kwaśny - 2B Enduro Team
 2. Arek Trzciński - Kross Staff Team
 3. Piotr Reczek - Eskimoo Racing

Hardtail:

 1. Rafał Kruczkowski - TREK Trek Fabrykarówer
 2. Paweł Kasprzyk – TREK Trek Fabrykarówer
 3. Maciej Tlałka

AZS Kobiety:

 1. Katarzyna Burek - KU AZS AWF Warszawa
 2. Iwona Kurczab - KU AZS Politechnika Wrocławska
 3. Daniela Chlíbková - Vysoke Uceni technicke v Brne

AZS Mężczyźni:

 1. Jakub Ratajczak - KU AZS Politechnika Opolska
 2. Mikołaj Czopik - KU AZS AGH Kraków
 3. Ales Dobesch - Vysoke Uceni technicke v Brne

Drużynowa:

 1. TREK Trek Fabrykarówer
 2. Eskimoo Racing
 3. 2B Enduro Team

Fot. Grzegorz Miedziński

Dostępne w kategoriach

mtb sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnio dołączyli

Co się dzieje na FREESTYLE'u

 • alik
 • Skejcik
 • VIENIO
 • Forfiter
 • mgl
 • Redakcja
 • lotar
 • Jakub Kosmowski
 • GrubSon
 • vezxu89
 • jozefa
 • flkid12
 • acsoz86
 • qgpms19
 • vzfuu22
 • aybnb51
Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności