FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Aktualni mistrzowie Red Bull Cliff...

News

Aktualni mistrzowie Red Bull Cliff Diving triumfują w trudnych irlandzkich warunkach

Od:
Redakcja 
Data:
26 czerwca 2017, 14:49
Ocena:
Ocena 0.00

Brytyjczyk Gary Hunt i Australijka Rhiannan Iffland zaliczyli przedwczoraj (24 czerwca) doskonały start walki o obronę swoich mistrzowskich tytułów podczas inauguracyjnego przystanku Światowej Serii 2017 w Inis Mór. Obydwoje pokonali początkowe trudności, aby ostatecznie odnieść  zwycięstwo w wyjątkowo trudnej lokalizacji, jaką jest Serpent's Lair (Legowisko Węża). Na drugim stopniu podium stanął kolejny Brytyjczyk Blake Aldridge, natomiast trzeci w konkursie skoków z 27 metrów był Amerykanin Andy Jones. Podczas debiutu kobiet w tej lokalizacji na oczach 1500 widzów do Iffland na podium dołączyły Yana Nestsiarava z Białorusi oraz Ginger Huber z USA, dzieląc się drugim miejscem. Krzysztof Kolanus, jedyny Polak startujący w serii, zajął 7. lokatę.

60. przystanek Światowej Serii był jednym z najbardziej wyrównanych w historii, jednak ostatecznie zwyciężył sześciokrotny mistrz Gary Hunt. Pomimo słabego startu i ósmego miejsca po dwóch pierwszych rundach, Brytyjczyk zdołał zaliczyć 29. zwycięstwo w karierze. Podczas zawodów szalał silny wiatr, a temperatura nie przekraczała 13°C, ale 33-latek pokonał wszelkie przeciwności, popisując się wysokim stopniem trudności i wykorzystując zdobyte doświadczenie.

RBCD2017 - Ireland Foto: RBCD2017 - Ireland
„Kiedy stoisz na platformie w takich warunkach, trening przestaje mieć znaczenie, jednak wieloletnie doświadczenie przypomina ci, żeby oczyścić umysł i w pełnym skupieniu myśleć wyłącznie o zaplanowanych działaniach i poprawnym wykonaniu skoków”
– wyjaśnia „genialny Brytyjczyk”.

RBCD2017 - Ireland Foto: RBCD2017 - Ireland
Zaledwie 0,15 punktu za nim uplasował się były olimpijczyk Aldridge, dla którego był to udany start sezonu i zarazem 40. występ w ramach Światowej Serii. Zacięta walka o trzecie miejsce rozegrała się pomiędzy Jonesem i Orlando Duque’em, a zwycięsko wyszedł z niej Amerykanin, wyprzedzając legendarnego Kolumbijczyka tylko o 0,7 punktu.

Jedyny Polak w serii, który po raz pierwszy startuje w stałej stawce, zajął 7. miejsce. „Dwa tygodnie przed zawodami nabawiłem się kontuzji – miałem problem z plecami i klatką piersiową, dlatego nie mogłem dużo trenować. Jestem bardzo zadowolony z mojego startu. Mam nadzieję, że trochę się wzmocnię i przystanek w Portugalii będzie lepszy” – powiedział Krzysztof Kolanus.

RBCD2017 - Ireland Foto: RBCD2017 - Ireland
W rywalizacji kobiet na platformie umieszczonej na wysokości 21 metrów pierwsza w historii debiutantka z mistrzowskim tytułem, czyli reprezentująca Australię Iffland, nie dała rywalkom żadnych szans. Dopiero 50 punktów za nią ex aequo uplasowały się startująca z dziką kartą Białorusinka Yana Nestsiarava i Ginger Huber z Florydy. Aż trzy ze startujących pań nie były w stanie ukończyć zawodów. Nowy format wymagający zaprezentowania czterech zamiast trzech skoków dodatkowo utrudnił rywalizację w i tak bardzo ciężkich warunkach panujących przy naturalnym basenie morskim, gdzie rozbijające się o brzeg fale oceanu sprawiały, że cel wszystkich skoczków na zmianę znikał i wynurzał się z wody.

Z dzikiego wybrzeża Atlantyku Światowa Seria przeniesie się za dwa tygodnie na naturalne klify portugalskich Azorów. 

Wypowiedzi zwycięzców

Rhiannan Iffland, AUS

Zdecydowanie były to najtrudniejsze do tej pory zawody. Wczorajsze warunki wzbudziły we mnie pewne obawy i zastanawiałam się, jak to będzie wyglądało na górze. Pojawiłam się tu dziś rano z innym nastawieniem - chciałam po prostu zrobić, co do mnie należy i zaliczyć płynne skoki. Myślę, że pozytywne nastawienie naprawdę pomaga. Jestem zachwycona, brak mi słów. 

Gary Hunt, GBR

Dzisiaj liczyła się konsekwencja. Popełniłem kilka błędów, ale stopień trudności działa na moją korzyść, więc popełnione błędy nie były tak poważne, aby przekreślić moje szanse na zwycięstwo. Bardzo zależało mi na wygraniu pierwszego konkursu. Chciałem zaliczyć mocny start sezonu, ale w pewnym momencie poczułem, że wygrana wymyka mi się z rąk. W końcu przyzwyczaiłem się do myśli, że muszę nadrobić straty i poradzić sobie lepiej w kolejnych rundach. Świadomość, że teraz mam dwa tygodnie przerwy i zaliczyłem dobry start sezonu  sprawia, że czuję się wspaniale.   

Wyniki – 1. przystanek, Inis Mór | IRL

MĘŻCZYŹNI

1 Gary Hunt, GBR - 384.40 pkt

2 Blake Aldridge, GBR - 384.25

3 Andy Jones USA - 380.30

4 Orlando Duque COL - 379.60

5 David Colturi USA - 352.50

6 Jonathan Paredes MEX - 331.90

7 Kris Kolanus POL - 325.30

8 Alessandro De Rose (DK) ITA - 293.45

9 Alain Kohl (DK) LUX - 235.25

10 Steven LoBue USA - 228.70

11 Michal Navratil CZE - 198.75

12 Artem Silchenko (DK) RUS - 172.20

13 Igor Semashko (DK) RUS - 150.90

14 Sergio Guzman MEX - 145.60

KOBIETY

1 Rhiannan Iffland, AUS - 316.60 pkt

2 Yana Nestsiarava (DK), BLR - 266.90

2 Ginger Huber, USA - 266.90

4 Tara Hyer-Tira (DK), USA - 217.85

5 Eleanor Townsend Smart (DK), USA -195.35

6 Helena Merten, AUS - 139.40

7 Cesilie Carlton, USA - 139.20

8 Adriana Jimenez, MEX - 102.70

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnio dołączyli

Co się dzieje na FREESTYLE'u

 • alik
 • Skejcik
 • VIENIO
 • Forfiter
 • mgl
 • Redakcja
 • Jakub Kosmowski
 • GrubSon
 • lotar
 • jozefa
 • vzfuu22
 • flkid12
 • vezxu89
 • mirekb
 • qgpms19
 • MalagA
Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności