FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Cliff diverzy trenują w Meksyku...

News

Cliff diverzy trenują w Meksyku przed inauguracją sezonu

Od:
Redakcja 
Data:
22 maja 2017, 15:42
Ocena:
Ocena 0.00
Red Bull Cliff Diving 2017

Słynny meksykański łuk skalny w Cabo San Lucas posłużył jako naturalna miejscówka treningowa dla pretendentów do mistrzowskiego tytułu Jonathana Paredesa i Davida Colturi, którzy przygotowują się do inauguracyjnego przystanku Światowej Serii Red Bull Cliff Diving 2017 zaplanowanego na 24 czerwca.

W miejscu, w którym Zatoka Kalifornijska łączy się z Pacyfikiem, doszło do wyjątkowego spotkania na szczycie: cliff diverzy Jonathan Paredes z Meksyku i David Colturi z USA skoczyli do wody ze słynnego łuku El Arco de Cabo San Lucas. Oddając estetyczne skoki wprost w otchłań oceanu, zawodnicy połączyli siły i napięli mięśnie w nadziei na pokonanie sześciokrotnego mistrza Gary’ego Hunta z Anglii podczas najbardziej nieprzewidywalnego sezonu w historii zawodów Red Bull Cliff Diving. Skoczkowie rywalizują ramię w ramię od czasu zakwalifikowania do udziału w Światowej Serii w 2012 roku i teraz obydwoje ponownie zawalczą o mistrzostwo, choć startują z zupełnie różnym statusem: jeden z nich sezon 2016 zakończył na drugiej pozycji, a drugi wraca do formy po poważnej kontuzji.

Podziwiając piękno naturalnej formacji skalnej znanej także jako „koniec lądu”, 27-letni „mistrz stylu” zaprezentował serię bezbłędnych skoków. W ten sposób udowodnił, że jest gotowy na pobicie najlepszego wyniku w karierze z poprzedniego sezonu. „Jestem w Cabo San Lucas po raz pierwszy. To wspaniałe miejsce do uprawiania cliff divingu” – przekonuje zdobywca drugiego miejsca z 2016 roku. „Bardzo się cieszę, że mogą znów być w Meksyku”.

Red Bull Cliff Diving World Series 2017 - David Colturi Foto: Red Bull Cliff Diving World Series 2017 - David Colturi
Paredes urodził się i wychował w Mexico City, jednak obecnie mieszka i trenuje w rodzinnym mieście żony – w hiszpańskim Madrycie. Mimo to regularnie wraca do swoich korzeni, aby naładować baterie i wykorzystać naturalne klify swojej ojczyzny, takie jak ten w Cabo San Lucas. Światowa Seria 2017 startuje już za pięć tygodni, więc przygotowania do skoków z wysokości 27 metrów i z prędkością 85 km/h polegają głównie na doskonaleniu formy wypracowanej w przerwie między sezonami. „Kilka tygodni temu wypróbowałem nowy skok, nad którym pracowałem całą zimę na wysokości 10 m, więc na pewno dam w tym roku z siebie wszystko” – wyjaśnia divingowy perfekcjonista. „Moje oczekiwania są większe niż w zeszłym roku. Chcę ponownie powalczyć o tytuł z Garym. Jestem gotowy na nadchodzący sezon”.

Natomiast zamieszkały w Los Angeles Colturi spędził większą część zimy na rehabilitacji po tym, jak w październiku kontuzja zmusiła go do wycofania się ze Światowej Serii i poddania się operacji barku. Jego powrót został skrupulatnie zaplanowany, nie pozostawiając miejsca na jakiekolwiek wątpliwości – 28-letni mistrz śrub zrobi wszystko, by ponownie wspiąć się na szczyt. „Skupiłem się i zmieniłem plan działania. W wielu sytuacjach zastosowałem mądrzejsze i ambitniejsze podejście, starając się mniej koncentrować na wynikach, a bardziej na intensywności i mentalnych aspektach tej dyscypliny” – zapewnia zawodnik, który na podium stawał aż osiem razy. „Mam przeczucie, że to będzie mój najlepszy sezon i właśnie tego mi trzeba po niezbyt udanym sezonie 2016”.

Skoki w krystalicznie czyste wody u podnóża pełnego wdzięku wapiennego łuku górującego nad białą, piaszczystą plażą, przy którym często wylegują się lwy morskie, dodały obydwu zawodnikom pewności siebie. „To wspaniałe, że możemy doświadczyć cliff divingu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Każda okazja do treningu na wysokości większej niż standardowe 10 czy 12 metrów to bezcenne doświadczenie. Możliwość wspięcia się na taką wysokość, przetrwania związanej z nią siły uderzenia oraz podjęcia próby kontrolowania ciała podczas lotu stanowi doskonałe przygotowanie do pierwszych zawodów w sezonie” – wyjaśnia Colturi.

Z Cabo San Lucas na południowym krańcu Zatoki Kalifornijskiej zawodnicy przeniosą się do Inis Mór na zachodnim wybrzeżu Irlandii. Tajemniczy przerębel zwany „Legowiskiem Węża” będzie sceną, na której rozegra się pierwszy z sześciu konkursów skupionych na wyłonieniu nowego mistrza i mistrzyni. To właśnie tam Paredes i Colturi rozpoczną pogoń za Huntem, który może się pochwalić rekordową ilością zwycięstw.   

Światowa Seria Red Bull Cliff Diving
Od 2009 roku Światowa Seria Red Bull Cliff Diving stanowi scenę dla emocjonującej akcji oraz coraz bardziej skomplikowanych skoków. W zawodach startują zarówno najlepsi skoczkowie, jak i młode talenty, a od 2014 roku Światowa Seria daje również pole do popisu kobietom. W sezonie 2017 odbędzie się sześć konkursów w różnych zakątkach naszej planety, podczas których najlepsi reprezentanci tej dyscypliny ponownie zaprezentują śruby i salta podczas skoków z oszałamiającej wysokości, a ich jedynym zabezpieczeniem będą koncentracja, umiejętności i kontrola fizyczna.

KALENDARZ SEZONU 2017

 • 24 czerwca - Inis Mór, Irlandia
 • 9 lipca - Sao Miguel, Azory
 • 23 lipca - Polignano a Mare, Włochy
 • 3 września - Texas, USA
 • 16 września - Mostar, Bośnia i Hercegowina
 • 21 października - Lago Ranco, Chile

SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE
Zapraszamy do obserwowania Światowej Serii na Facebooku (facebook.com/redbullcliffdiving), Instagramie (@redbullcliffdiving) i Twitterze (@cliffdiving).

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!
 • Sarasza
  od:
  Sarasza
  data
  28 maja 2017, 15:44
  Piękne widoki, sama bym poskakała :D

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnio dołączyli

Co się dzieje na FREESTYLE'u

 • alik
 • Skejcik
 • VIENIO
 • Forfiter
 • mgl
 • Redakcja
 • lotar
 • Jakub Kosmowski
 • GrubSon
 • jozefa
 • flkid12
 • vezxu89
 • vzfuu22
 • qgpms19
 • MalagA
 • Kamiq0312
Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności