FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  To musisz wiedzieć zanim ruszysz...

News

To musisz wiedzieć zanim ruszysz poza trasy w Alpach

Od:
Redakcja 
Data:
25 stycznia 2017, 14:10
Ocena:
Ocena 0.00

Po dużych opadach śniegu poza wyznaczone trasy w alpejskich ośrodkach ruszają tłumy narciarzy i snowboardzistów. Wśród nich doświadczeni freeriderzy i skiturowcy, ale i osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożeń związanych z jazdą z dala od zabezpieczonych stoków. W okresie ferii w tej grupie nie brakuje miłośników białego szaleństwa z Polski.

Do podstawowych zagrożeń jakie wiążą się z jazdą na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami w ośrodkach alpejskich, a zwłaszcza tych zlokalizowanych w okolicach lodowców i najwyższych partii górskich zaliczyć można trudności terenowe, lawiny i szczeliny.

„Wiele osób jest przekonanych, że jazda niedaleko tyczek wyznaczających przygotowane i zabezpieczone trasy, czy w miejscu, gdzie jest dużo śladów innych freeriderów wpływa na zmniejszenie tego ryzyka. Niestety nie ma nic dziwnego w sytuacji, w której lawina obrywa się przy przejeździe dopiero którejś osoby z rzędu, a szczelina lodowcowa znajdować się może tuż obok krawędzi trasy. Ani lawiny, ani szczeliny nie wiedzą, czy ktoś jest amatorem, czy profesjonalistą. Wszystkich traktują tak samo.” – tłumaczy Andrzej Lesiewski, organizator akcji kursylawinowe.pl, w ramach której we współpracy z PZU i ośrodkiem Stubaier Gletscher przygotowane zostały w tym roku kolejne odcinki edukacyjnej serii #poradylawinowe. Wśród nich znalazły się dwie specjalne porady przeznaczone dla osób, które planują jazdę poza trasami w Tyrolu.

Kursylawinowe_pl Stubai Foto: Kursylawinowe_pl Stubai
Występujący w nich Patrick Ribis, przewodnik Freeride Center, omawia kolejne kroki jakie należy zrobić zanim opuści się zabezpieczone stoki – od sprawdzenia aktualnych warunków, prognozy i zapoznanie się z terenem, poprzez zabranie sprzętu lawinowego (detektora, sondy i łopatki), po zapisanie numeru alarmowego  (w Tyrolu jest to numer 140), czy aplikacji służb ratunkowych w Tyrolu (http://goo.gl/1sre9q). Co jednak najważniejsze zwraca uwagę na absolutną podstawę jaką jest kurs lawinowy, w czasie którego można zdobyć wiedzę i umiejętności, które pozwalają ocenić zagrożenie, a w razie wypadku odnaleźć poszkodowanego i mu pomóc.

#poradylawinowe | Freeride i skitouring w Tyrolu – bezpieczeństwo: #poradylawinowe | Freeride i skitouring w Tyrolu – Stubai Powder Department:


Jazda poza trasami w każdych górach oznacza pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Szczególnego znaczenia nabiera to w kontekście ewentualnego wypadku poza granicami kraju, kiedy koszty akcji ratowniczej ponosi poszkodowany.

Bez ubezpieczenia, które obejmuje freeride i koszty akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca każde wyjechanie poza granicę wyznaczaną przez tyczki oznacza ryzyko naprawdę dużych wydatków. Przykładem polisy gwarantującej ochronę miłośnikom eksploracji dzikich terenów górskich jest Bezpieczny Powrót PZU (http://goo.gl/QcDCfE), partnera strategicznego kursylawinowe.pl. W jej opracowaniu pomagał Polski Związek Alpinizmu, dzięki czemu obejmuje bardzo długą listę sportów górskich uprawianych do wysokości 6000 m n.p.m. praktycznie na całym świecie. Ubezpieczony jest objęty ochroną przez rok od momentu zgłoszenia, co z pewnością doceni każdy, kto w sezonie w Alpy wyjeżdża więcej niż raz.

Freeride i skituring to coraz popularniejsze formy jazdy na nartach, czy snowboardzie (splitboard). Przyczyniają się do tego rozwój i dostępność dedykowanego sprzętu, a także naturalna ciekawość i potrzeba spróbowania czegoś nowego. Nie ma wątpliwości, że kto raz spróbuje jazdy poza trasami, będzie myślał już tylko o kolejnych liniach nakreślonych w głębokim puchu.

Więcej informacji:

www.kursylawinowe.pl

www.youtube.com/kursylawinowepl

www.facebook.com/lawiny

www.instagram.com/kursylawinowe.pl

#kursylawinowe #poradylawinowe #bezpiecznazimazpzu

Dostępne w kategoriach

freeskiing snowboarding sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnio dołączyli

Co się dzieje na FREESTYLE'u

 • alik
 • Skejcik
 • VIENIO
 • Forfiter
 • mgl
 • Redakcja
 • Jakub Kosmowski
 • GrubSon
 • lotar
 • jozefa
 • vzfuu22
 • flkid12
 • mirekb
 • qgpms19
 • vezxu89
 • MalagA
Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności