FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Półmetek VIII edycji Pure Powder...

News

Półmetek VIII edycji Pure Powder Tour

Od:
Redakcja 
Data:
21 października 2022, 16:50
Ocena:
Ocena 0.00

Za nami dwa przystanki VIII edycji cyklu Pure Powder Tour - serii festiwali dedykowanych entuzjastom jazdy na nartach i snowboardzie poza trasą, które odbyły się w Krakowie - 14 października i w Katowicach - 15 października. Na ekranach kin można było zobaczyć narciarskie i snowboardowe filmy, których część była europejskimi i polskimi premierami, a na żywo spotkać i posłuchać gości specjalnych, związanych z narciarstwem – odwiedzili nas Andrzej Bargiel oraz Jacob
Wester i Sofia Sjoberg. W przerwach pomiędzy filmami można było odwiedzić dużą liczbę wystawców, którzy zaprezentowali najnowszy sprzęt freeride’owy i skitour’owy, a także odzież techniczną i akcesoria.

Podczas Pure Powder Tour głównym elementem są filmy, które cechuje wyjątkowy klimat pozatrasowych zjazdów narciarskich i snowboard’owych, ataków szczytowych i wybitnych sportowych umiejętności Riderów. Na ekranach można było zobaczyć rejony Skandynawii, Alaski, Kanady, ale również bliższych nam Alp. Każda z produkcji może być sporą dawką zimowych i życiowych inspiracji.

Wyjątkowi goście specjalni opowiadali m.in. o swoich sportowych wyczynach i pasji do narciarstwa. Głównym tematem rozmowy ze skialpinistą Andrzejem Bargielem była jego wyprawa na Mount Everest, z której niedawno wrócił. Celem było zdobycie szczytu i zjazd na nartach, natomiast pogoda trochę pokrzyżowała plany. Andrzej Bargiel podczas rozmowy zdradził więcej szczegółów i opowiedział o podejmowaniu kluczowych, trudnych decyzji podczas tego typu wypraw w wysokich górach – Zdobycie i zjazd ze szczytu są ważne, ale nie zawsze najważniejsze. Cieszę się, że ekipa współpracowała bardzo dobrze i wszystkie elementy i plany realizowaliśmy zgodnie z założeniami. Nawet aklimatyzację robiliśmy przy kiepskiej pogodzie, a mimo to wyjścia przebiegały planowo. Zdegradowany lodowiec Khumbu Icefall przysparzał nam sporo problemów, ale wszystko szło w dobrym kierunku. Niestety bardzo silny wiatr podczas ataku szczytowego uniemożliwił rozbicie namiotu w obozie IV i mimo próby przeczekania silnych podmuchów w CII, niestety byliśmy zmuszeni podjąć decyzję o odwrocie. Zmiany klimatyczne w wysokich górach są bardzo wyraźnie widoczne - przedłużający się monsun bardzo mocno wpłynął na nasze możliwości działania. Jednak na plus należy zaliczyć to, że udało się zjechać na nartach z wysokości 8000m, a decyzja o odwrocie, mimo, że trudna - była jedyną opcją.

Para Jacob Wester & Sofia Sjöberg – twórcy filmu „A Part Of Us” – skandynawskiego dokumentu prezentowanego na ekranach podczas Pure Powder Tour, przedstawili na ekranie ich unikalne spojrzenie na relację ich łączącą na tle codziennego zmagania się z niebezpiecznymi sytuacjami w górach. Coś więcej o tym opowiedzieli podczas rozmowy na żywo, którą prowadził Piotr Gnalicki: Wasz film opowiada o emocjach towarzyszących Sofii podczas filmowania wymagających zjazdów Jacoba, o strachu o bliską osobę i o kruchości pewnego marzenia w jakim wydajecie się żyć. Czy nie masz obaw przed eksponowaniem tak osobistych przeżyć? Sofia: Prawdę powiedziawszy za każdym razem gdy pokazujemy film na festiwalach na całym świecie jestem wręcz przerażona. Nie wiem jak zareaguje publiczność i czy ten emocjonalny przekaz do niej trafi. Z reguły jednak spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem filmu "A Part Of Us" i po pokazach mamy często okazję porozmawiać z widzami, którzy nie tylko chwalą sportową stronę filmu, ale właśnie też tą opowiadającą o moich emocjach. W górach często działacie we dwójkę, przy czym Sofia zostaje na dole, albo instaluje się w odpowiednim miejscu aby realizować materiał z dronów i robić zdjęcia, a Jacob samotnie wspina się na szczyty z których chce zjechać. Jacob: Jest to dodatkowe utrudnienie, ponieważ w sytuacji awaryjnej jesteśmy zdani na siebie. W północnej Norwegii gdzie kręciliśmy dużo ujęć, operujemy w obszarach oddalonych od cywilizacji. Mimo, że funkcjonuje tam ratownictwo górskie, to jednak trzeba przede wszystkim liczyć na siebie. Z drugiej strony świetne jest to, że dysponując niewielkimi środkami można nagrać ciekawy materiał i nie ma potrzeby angażowania w to ogromnej ekipy i ogromnych pieniędzy - wystarczą dwie osoby. Riderzy mają dzięki temu dużo więcej wolności w tym co chcą pokazać w swoich produkcjach. Nasz film został nominowany do kilku nagród, m.in. na festiwalu największym festiwalu filmów narciarskich - IF3 w Kanadzie.

Nieodłącznym elementem festiwali Pure Powder Tour jest Expo sprzętowe, które towarzyszy pokazom filmowym. Wystawy podczas imprez są prawdopodobnie największym w Polsce zagęszczeniem sprzętu freeride’owego i skitour’owego. Uczestnicy mogli zobaczyć nowości sprzętowe i odzieżowe na ten sezon zimowy, które już niedługo pojawią się w sklepach. Od wystawców zajmujących się organizacją wyjazdów skitour’owych mogli dowiedzieć się o kierunkach wypraw w tym sezonie. Pełną listę wystawców i partnerów można znaleźć na stronie internetowej Pure Powder.

Dostępne w kategoriach

freeskiing snowboarding sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
SUPERENDURO

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności