FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Co to jest BCAA i jak działa?

News

Co to jest BCAA i jak działa?

Od:
Redakcja 
Data:
12 sierpnia 2022, 12:35
Ocena:
Ocena 0.00
Budowanie masy mięśniowej na potrzeby wymarzonej sylwetki to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych celów treningowych z jakimi można się spotkać. Wiele osób “dwoi się i troi” na siłowni, jednak efekty przychodzą bardzo wolno lub praktycznie w ogóle ich nie widać nawet po dłuższym okresie czasu. Bywa to frustrujące i może zniechęcić do dalszych treningów. Właśnie w takich sytuacjach mogą pomóc odżywki i suplementy diety, które m.in. mają za zadanie zmaksymalizować efekty treningów. Natomiast jedną z najbardziej popularnych odżywek przy budowaniu masy mięśniowej jest właśnie BCAA.

Czym jest BCAA?

BCAA to skrót od angielskiego branched chained amino acids, co należy rozumieć jako po prostu aminokwasy rozgałęzione. Pod tą nazwą kryją się aminokwasy, które posiadają rozgałęzioną budowę strukturalną. To powoduje, że zalicza się do nich tylko 3 aminokwasy egzogenne - walinę, leucynę i izoleucynę. Warto przypomnieć - “egzogenne” oznacza, że organizm człowieka nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować, przez co konieczne jest ich dostarczanie przez pożywienie, a także odżywki i suplementy diety.

BCAA w formie suplementu jest dostępna w różnych wariantach, które określa się proporcjami poszczególnych aminokwasów w jej składzie. Najczęściej można się spotkać w składach z proporcjami 2:1:1 (leucyna:walina:izoleucyna), jednak są także inne “mocniejsze” warianty BCAA. Równie popularne są odżywki o proporcjach 4:1:1, czy też 8:1:1, a także istnieją nawet połączenia 20:1:1.

Szeroki wybór z zakresu odżywek aminokwasowych typu BCAA można znaleźć w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/Bcaa-k109.html). Można tam wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie odżywkę pod kątem preferencji smakowych, ale także wybrać właściwe proporcje składu. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego warto zwrócić na nią uwagę, gdy rozważa się rozpoczęcie suplementacji BCAA.

W jaki sposób działa odżywka typu BCAA?

Podstawowym i prawdopodobnie najważniejszym działaniem odżywki typu BCAA jest ochrona mięśni przed zjawiskiem katabolizmu (rozpadu) tkanki mięśniowej. Wynika to z faktu, że podczas intensywnego treningu, mięśnie wykorzystują białka (aminokwasy), które są dostarczane w pożywieniu. Jednak gdy dostarczane ilości są zbyt małe, organizm zacznie wykorzystywać białka zmagazynowane w mięśniach, co doprowadzi do ich rozpadu, a tym samym tzw. spadków. 

Dostarczając BCAA w zwiększonych ilościach, chronimy mięśnie przed tym zjawiskiem, a organizm będzie wykorzystywać aminokwasy dostarczane w formie odżywki. Jednak nie jest to jedyne działanie leucyny, izoleucyny oraz waliny. O czym jeszcze warto wspomnieć?

  • Zwiększona wytrzymałość oraz siła mięśni;
  • Regulowanie pracy gospodarki hormonalnej organizmu;
  • Ochrona przed działaniem wolnych rodników;
  • Regulowanie gospodarki węglowodanowej i tłuszczowej organizmu;
  • Hamowanie pracy kortyzolu (tzw. hormonu stresu);
  • Prawidłowa regeneracja mięśni i całego organizmu po treningu;
  • Regulowanie poziomu glukozy we krwi.

To prawdopodobnie najważniejsze działania odżywki aminokwasowej typu BCAA. Jej właściwości są właśnie powodem, dlaczego jest ona coraz bardziej popularna wśród sportowców i osób amatorsko aktywnych fizycznie. W poszukiwaniu najlepszej odżywki lub suplementu diety dla siebie, warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/), gdzie można znaleźć przeróżne preparaty o zbawiennych właściwościach dla ludzkiego organizmu.

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności