FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Krakowski Festiwal Górski & Brit...

News

Krakowski Festiwal Górski & Brit Rock -wspinaczkowa uczta w kinie

Od:
Redakcja 
Data:
7 kwietnia 2022, 16:13
Ocena:
Ocena 0.00

27 kwietnia o godzinie 19:00 w wybranych kinach sieci Multikino odbędą się specjalne pokazy filmowe Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Zapraszamy na Brit Rock, czyli cztery filmy wspinaczkowe z wybitnej brytyjskiej serii: Fall Theory, Great Sheikhs, Kjerag Solo i E11 Lexicon, oraz dokument Climbing Blind przedstawiający bardzo niecodzienne przejście słynnej szkockiej iglicy Old Man of Hoy.

***

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji obejrzeć filmów ze słynnej serii Brit Rock, a skały, góry i wspinanie to wasza pasja, nadarza się świetna okazja, by to nadrobić. KFG powraca na wiosnę z mocną dawką inspiracji!

Zakup biletów - w cenie 32 zł (miejsca VIP) oraz 28 zł - online w Ekobilet.pl:

Gdańsk - Multikino, al. Zwycięstwa 14 - ekobilet.pl 

Katowice - Multikino, ul. 3 Maja 30 - ekobilet.pl 

Kraków - Multikino, ul. Dobrego Pasterza 128 - ekobilet.pl 

Łódź - Multikino, al. Piłsudskiego 5 - ekobilet.pl 

Poznań - Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51 - ekobilet.pl 

Warszawa, Multikino - Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60 - ekobilet.pl

Wrocław - Multikino, pl. Grunwaldzki 22 - ekobilet.pl 

Wchodząc na seans trzeba okazać Ekobilet. Nie ma możliwości zakupu biletów w kasie kina.

Fall Theory, Great Sheikhs, Kjerag Solo i E11 Lexicon to mocne kino wspinaczkowe z Wielkiej Brytanii. Walka o kolejne przechwyty, wyzwania fizyczne, psychiczne i logistyczne, motywacja i upór w realizacji celów sportowych, ale przede wszystkim marzeń - to łączy bohaterów zeszłorocznej serii Brit Rock. Już wkrótce na ekranach kin w całej Polsce wystąpią brytyjskie sławy: Leo Houlding, Pete Whittaker, Neil Gresham, Franco Cookson czy Tom Pearce.

Seans KFG uzupełnia jeszcze jeden brytyjski film z 2019 roku. Climbing Blind to historia wyjątkowa, ponieważ jej bohater Jesse Dufton, jest niewidomy. Pomimo tego, wspinając się na Old Man of Hoy, prowadzi wszystkie wyciągi i zakłada od dołu całą asekurację. Obraz otrzymał tytuł Najlepszego Filmu Wspinaczkowego na 17. KFG w 2019 roku.

KFG - specjalne pokazy filmowe w Multikinie, 27 kwietnia Foto: KFG - specjalne pokazy filmowe w Multikinie, 27 kwietnia
Zwiastun na Vimeo

Cztery filmy Brit Rock oraz Climbing Blind, podczas jednego seansu i z polskimi napisami, będzie można zobaczyć w kinach:

  • Multikino Gdańsk, al. Zwycięstwa 14
  • Multikino Katowice, ul. 3 Maja 30
  • Multikino Kraków, ul. Dobrego Pasterza 128
  • Multikino Łódź, al. Piłsudskiego 5
  • Multikino Poznań, Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51
  • Multikino Warszawa - Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60
  • Multikino Wrocław - pl. Grunwaldzki 22

Czas trwania seansu: około 175 minut.

Great Sheikhs

Leo Houlding eksploruje pustynię Wadi Al Disah w Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu atrakcyjnych celów wspinaczkowych. Oprócz genialnej scenerii w filmie nie brakuje mocnego wspinania, klasycznych akcentów z życia dirtbaga i nie zawsze łatwych kontaktów z lokalsami. Wisienka na torcie? Pierwsze wejście na A’Atir, prawdopodobnie najwyższą wolnostojącą turnię piaskowcową na świecie (330 m).

E11 Lexicon

Palce już zaczynają się pocić. 50-letni, wszechstronnie utalentowany Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – “Lexicon” (E11) na lekko przewieszonej i gładkiej ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Małe chwyty i niemal brak możliwości asekuracji – słowem jedno z największych tradowych wyzwań. Smaku całej historii dodają komentarze Dave’a MacLeoda i Steve’a McClure’a. Mocne kino wspinaczkowe.

Neil Gresham na drodze "Lexicon" E11 7a (fot. Alastair Lee/Posing Productions)

Fall Theory

Wariat czy geniusz? Franco Cookson wkroczył z rozmachem na wspinaczkową scenę około 10 lat temu. Zaczęło się od trudnych i ryzykownych przejść w North York Moors. W 2017 roku pokonał “Nothing Lasts” w Northumberland, niewiarygodnie niebezpieczną drogę. Film ukazuje notoryczną pogoń za kolejnym celem, zawsze trudniejszym od poprzedniego, walkę z ruchami, których Cookson nie potrafi jeszcze powtórzyć, i asekuracją, która jest raczej umowna. Dodatkową perspektywę wprowadza 15-letni Tom Pearce, który próbuje powtórzyć niektóre z dawnych dróg Franco. Fascynująca postać i oszołamiające momenty wspinaczkowe – tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Kjerag Solo

Pete Whittaker, doskonale znany z solowych przejść z liną i wspinania w rysach, wyrusza na Kjerag (1082 m), imponującą zerwę skalną w Norwegii. Jedzie bez partnera i bez liny. To może być pierwsze przejście tej mokrej i brudnej ściany w stylu free solo. Kamera prowadzona w wyjątkowy sposób, pełna zaangażowania wspinaczka, a do tego genialna narracja Whittakera. To najkrótszy film z serii Brit Rock, jednak i jego nie wolno przegapić.

Climbing Blind

Historia niewidomego wspinacza Jessego Duftona, który pokonuje słynną turnię u wybrzeży Szkocji. Jednak to, co wyróżnia ten wyczyn od innych (na Old Man of Hoy wspinali się już seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnością), to styl wspinaczki. Bohater pełnej napięcia, ale i momentami wesołej historii, całą drogę prowadzi na tradzie (własnej asekuracji). 

Krakowski Festiwal Górski

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności