FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Krzysztof Kolanus - najbardziej...

News

Krzysztof Kolanus - najbardziej utytułowany w Polsce Cliff Diver wraca po prawie trzech latach przerwy

Od:
Redakcja 
Data:
20 grudnia 2021, 16:06
Ocena:
Ocena 0.00

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbędzie się wiele wydarzeń sportowych na najwyższym poziomie, z pewnością dwie główne atrakcje to historyczne starcie Formuły 1 między Verstappen i Hamilton, a także słynny FINA Aquatic Festival, który pokaże fajerwerki oszałamiających wydarzeń i nowe formaty konkursowe.

Przylecą tysiące sportowców z całego świata, w tym 36-letni płetwonurek Krzysztof Kolanus z Częstochowy.

„Kris” Kolanus będzie reprezentował swoją ojczystą Polskę na Pucharze Świata FINA w Abu Zabi w nadchodzącym tygodniu. To jedyna impreza kwalifikacyjna do Mistrzostw Świata w Fukuoka / Japonia w maju 2022 roku.

Q:

Po trzech latach nieobecności – jak to jest wrócić do gry?

A:

Kris: Och, wiesz, nie mogę się doczekać bycia częścią tego wydarzenia. Naprawdę tęskniłem za moim poprzednim życiem… adrenaliną, wyścigiem, treningiem… wszystkim. Także ludzie, z którymi spotykałem się i spotykałem regularnie na zawodach. No i podróżowanie… Właściwie już nie mogę się doczekać wejścia na pokład samolotu i ucieczki od europejskiej zimowej ciemności.

Q:

Jakie są twoje cele dla Abu Zabi?

A:

Właściwie dostosowuję swój program i pokażę stosunkowo łatwe nurkowania. Zamiast pięciu salt z półobrotem przejdę do potrójnego salta z półobrotem i przeskoczę do skoków. Zamiast tego zamierzam dążyć do wysokich punktów w wykonaniu. Nie będzie łatwo, ale dzięki tej strategii mam nadzieję zakwalifikować się do Mistrzostw Świata w Fukuoka / Japonia w maju 2022 roku.

Q:

Zostanie ojcem to duża zmiana. W jaki sposób zmieniło to twoje podejście do sportu?

A:

Cóż, mierzyłem wysoko, zawsze chciałem być na szczycie podium i nie odpuszczałem, zanim faktycznie osiągnąłem to marzenie. Poszedłbym na całość, skupiłbym się na codziennym treningu, ścisłej diecie, intensywnym przygotowaniu fizycznym zgodnie z programem regeneracyjnym. Pokazywałem najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne nurkowania na świecie. Teraz moje życie drastycznie się zmieniło. Jako ojciec dwójki małych dzieci czuję ogromną odpowiedzialność pod wieloma względami. Po odwołaniu wszystkich wydarzeń w 2020 roku musiałem znaleźć inną pracę, wziąć lekcje niemieckiego, przystosować się do nowego stylu życia. Krótko mówiąc – po prostu nie byłem w stanie trenować tak dużo, jak kiedyś.

Plus-jako ojciec moim priorytetem numer jeden jest teraz bezpieczeństwo. Nie chodzi już tylko o mnie…

Q:

Pandemia dotknęła miliony ludzi na całym świecie. Jaki wpływ miało to na ciebie jako sportowca na wysokim poziomie, ale także na poziomie osobistym?

A:

Cóż, wiesz, że te ostatnie lata nie były łatwe. Kiedy mieliśmy przyzwyczaić się do bardziej ustabilizowanego stylu życia po ponad dekadzie podróżowania po świecie (co już było dla nas dość trudne), pandemia uderzyła w nas tak samo jak w innych. Bez faktycznego cierpienia na infekcję cierpiałem odosobnienie i ograniczenia. Wolność i mobilność to moje podstawowe wartości i trudno było mi zaakceptować te nowe okoliczności. Gdy odebrano mi wszystko – mój sukces, możliwość konkurowania i organizowania wydarzeń, możliwość częstego podróżowania itd. – dosłownie cierpiałam na depresję, która wpłynęła również na mój związek i życie rodzinne. Dlatego nadchodzące zawody w Abu Dhabi są dla mnie tak ważne. Sympoluje formę zmartwychwstania

Q:

Masz 35 lat. Jakie są Twoje długoterminowe cele?

A:

Jako pierwszy krok chciałbym zakwalifikować się do Mistrzostw Świata w nurkowaniu wysokogórskim. Wraz z moim partnerem pracuję również nad projektem autobiograficznym, który ma się ukazać jesienią przyszłego roku. Nie chcę zbyt wiele rozdawać, ale nawiązuję kontakt z przyjaciółmi i partnerami w Polsce. Jesteśmy w trakcie organizacji innowacyjnego wydarzenia, które łączy piękno i wigor sportu z różnymi rodzajami sztuki twórczej, w tym muzyką i street artem. Planuję też pobić niekonwencjonalny rekord Polski tego lata… bądźcie czujni, więcej szczegółów wkrótce.

Q:

Kris, bardzo Ci dziękuję za tę rozmowę! Życzymy powodzenia w Abu Zabi!

A:

Dane osobowe Krzysztof Kolanus

Kris urodził się 22 października 1986 roku w Częstochowie. Jego ojciec, Mariusz Kolanus, trenował go przez dzieciństwo i młodość na miejscowym basenie. Krzysz stał się jednym z najlepszych nurków w Polsce i wygrywał różne krajowe zawody na różnych wysokościach (odskocznia 1m/3m, zawody platformowe i drużynowe). Wyjechał z Polski w wieku 19 lat i pracował w słynnych pokazach na całym świecie, m.in. w Arabii Saudyjskiej, Chinach oraz na największych światowych wycieczkowcach na Karaibach. Od 2014 roku startował w Red Bull Cliff Diving Events oraz Pucharach i Mistrzostwach Świata Fina. Do jego największych osiągnięć należą:

1. miejsce Red Bull Cliff Diving w Teksasie/USA 2018

2. miejsce Red Bull Cliff Diving w Kopenhadze/Dania 2016

3. miejsce Red Bull Cliff Diving w Bilbao/Hiszpania 2014

Finały Mistrzostw Świata w Kazaniu/R

Kris Kolanus - Finały Mistrzostw Świata w Kazaniu/R Foto: Kris Kolanus - Finały Mistrzostw Świata w Kazaniu/R
Finały Mistrzostw Świata w Kazaniu/R Foto: Finały Mistrzostw Świata w Kazaniu/R

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności