FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Szymon Godziek ponownie wystartuje...

News

Szymon Godziek ponownie wystartuje na Red Bull Rampage 2021

Od:
Redakcja 
Data:
11 sierpnia 2021, 10:24
Ocena:
Ocena 0.00

Wielkimi krokami zbliżają się kultowe zawody Red Bull Rampage. W tegorocznej odsłonie najważniejszej imprezy w kolarstwa górskiego freeride po raz czwarty nasz kraj będzie reprezentował Szymon Godziek i rywalizował z największymi nazwiskami na niebezpiecznych zboczach „czerwonych gór” w Utah. Transmisje live tego wydarzenia będzie można oglądać 15.10.2021 r. na platformie Red Bull TV. Szymon nadal jest jedynym Polakiem, który kiedykolwiek miał zaszczyt wystartować w tych najbardziej spektakularnych zawodach freeride’owych na świecie. W tym roku dostał automatyczne zaproszenie, dzięki 6mu miejscu w ostatniej edycji. Zawodnik zdobył również nagrodę publiczności, zdobywając serca fanów drugim przejazdem, gdzie jako jedyny wykonał trick puszczenia rąk z saltem do przodu tzw. Frontflip nohander.

„Przygotowania do Rampage’a ruszają pełną parą. Jestem na etapie budowania nowego roweru NS Bikes Fuzz, z którym chce wylądować na pustyni w Utah już 4 tygodnie przed zawodami. Chce się porządnie zaklimatyzować i wjeździć w rower, żeby pokazać swoje 100% na zawodach. W Polsce nie mamy tego typu terenów, ale nie zamierzam nie wykorzystać tego co mamy. Postanowiłem, że w tym roku trening skoków z klifów zrobie już w Polsce ... do wody. To pozwolili mi oswojić się ze spadaniem z dużych, około 10 metrowych klifów oraz pokaże, czy jestem w stanie nauczyć się rotacji na takim locie, a potem przenieść je na zbocza w Utah. Taki jest plan.” - opowiada Szymon.

Szymon Godziek wystartuje w Red Bull Rampage 2021 Foto: Szymon Godziek wystartuje w Red Bull Rampage 2021
Red Bull Rampage ma w sobie wiele aspektów, które sprawiają, że jest to wyjątkowe wydarzenie. Miejsce w którym odbędzie się freeride’owa fiesta do końca jest trzymane w tajemnicy przed zawodnikami i widzami. 10 dni przed finałami wszystko się zaczyna, gdy partycypanci pojawiają się na zboczu góry, gdzie organizator wyznacza teren zawodów, start i metę. To co się stanie w przejeździe każdego z jeźdźców pomiędzy startem, a metą zależy w 100% od zawodnika i jego teamu. 9 dni przed finałem teamy mogą zaczynać budowę swoich lini. Każdy z zawodników przyjeżdża do Utah z 2 kopaczami, którzy przez 8 dni ryją z riderami ich wymarzone trasy do walki o złoto. Jest to jedyny event rowerowy na świecie, gdzie zawodnicy prezentują swój przejazd na trasie wymyślonej i wykopanej przez siebie i team. Mogą do tego użyć jedynie narzędzi ręcznych. Od 2018 roku organizator dostarcza też w wężach wodę potrzebną do budowy, co bardzo pomaga w zagęszczaniu wybić i lądowań.

„Red Bull Rampage to największy test swoich sił i umiejętności jaki miałem okazję doświadczyć. Mamy tylko 8 dni na przygotowanie swojej trasy do zawodów, więc kopiemy od rana do nocy, żeby ze wszystkim zdążyć. Dobrym sposobem jest dogadywanie się z innymi zawodnikami, żeby łączyć się w teamy na niektórych kluczowych, dużych klifach. Nadal nie wiem jak to będzie z moim teamem do kopania, bo wjazd do USA jest bardzo mocno utrudniony i pewnie to się nie zmieni do końca września. Przez pierwsze 4 dni kopania jeżdżenie na rowerze jest zabronione - to jest czas kiedy kopiemy od samego rana do końca dnia przez 4 dni non stop - jest to wykańczające. Następne 4 dni kopania riderzy mogą już testować swoją trase, a diggerzy nadal kopią od rana do nocy, przeważnie nadal z pomocą ridera. Po takich 10 extremalnie ciężkich dniach człowiek wraca do rzeczywistości dużo silniejszy. Zapraszam wszystkich do kibicowania podczas oglądania transmisji na żywo w Red Bull TV 15 października.”

Lista startowa Red Bull Rampage 2021:

Top 10 w Red Bull Rampage w 2019 roku:

 • Brandon Semenuk (CAN) - zwycięzca 2019
 • Brett Rheeder (CAN)
 • Tom Van Steenbergen (CAN)
 • Brendan Fairclough (UK)
 • Tyler McCaul (USA)
 • Szymon Godziek (POL)
 • Ethan Nell (USA)
 • Carson Storch (USA)
 • Kyle Strait (USA)
 • Vincent Tupin (FRA)

Zawodnicy z dzikimi kartami:

 • Andreu Lacondeguy (ESP)
 • Brage Vestavik (NOR)
 • Cam Zink (USA)
 • Jaxon Riddle (USA)
 • Kurt Sorge (CAN)

Dostępne w kategoriach

mtb sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności