FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  News >  Podsumowanie Doka Downhill City...

News

Podsumowanie Doka Downhill City Tour w Ustroniu

Od:
Redakcja 
Data:
14 września 2020, 10:11
Ocena:
Ocena 0.00

Mimo niesprzyjającej aury panującego zamieszania wirusowego, organizatorzy stanęli na wysokości zadania przekształcając w tym roku dobrze znany już projekt - Doka Downhill City Tour, w trzydniowe wydarzenie poświęcone trzem różnym dyscyplinom rowerowym.

Tegoroczna, 15 już edycja Doka Downhill City Tour odbyła się po raz 6 w malowniczym, górskim Ustroniu. Lokalna społeczność dobrze zna te zawody, które z roku na rok organizowane są przy współpracy z władzami Miasta Ustroń, Uzdrowiskiem Ustroń oraz Leśnym Parkiem Niespodzianek. W tym roku połączono siły również z BikePark Palenica, co umożliwiło przekształcenie wydarzenia w trzydniowy festiwal (28.08-30.08).

W tym roku celem było spotkanie w doborowym towarzystwie i wspólne jazdy na rowerze. Udało się! Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, wirus nie miał szans. Otwarta przestrzeń, duże odległości między sobą, spore ilości preparatów antybakteryjnych na każdym kroku i przyjemne dźwięki, które zapewnił kolektyw Engram, pozwoliły dobrze i bezpiecznie bawić się każdego dnia.

Piątek był dniem, aby każdy się rozjeździł na modułowym torze pumptrack, który na ten dzień został zapewniony przez firmę Pump It - producenta torów rowerowych. Kiedy każdy był już miło napumpowany, należało się szykować na prawdziwy test rowerowych umiejętności w sobotę - Urban Downhill. Afterparty pomogło poznać się jeszcze lepiej, a niedziela natomiast minęła już spokojnie podczas Downhillu w BikePark Palenica.

Pogoda podczas ostatniego weekendu wakacji dopisała jak nigdy. Gorące, piątkowe słońce rozgrzało tor pumptrack, który tego dnia był polem do popisu dla wszystkich, którzy zdecydowali się wystartować w trzech dniach Doka Downhill City Tour. Tego dnia wśród startujących zawodników można było dostrzec lokalną, sportową społeczność jak i reprezentantów każdej części Polski. Widok pompujących koleżanek i kolegów napawał zawodników radością, a uśmiech towarzyszył każdemu, kto był tam tego dnia. Impreza była połączona ze zlotem food trucków, które zadbały o puste brzuchy sportowców, natomiast Zamkowy Browar Cieszyn ugasił pragnienie niejednego smakosza. Zawody zakończyły się oficjalnym ogłoszeniem zwycięzców oraz rozdaniem nagród od tegorocznych sponsorów: Bike By SG, ScullCandy, Doka oraz Dainese.

Doka Downhill City Tour w Ustroniu Foto: Doka Downhill City Tour w Ustroniu
Kolejnego dnia, w sobotę szykował się prawdziwy sprawdzian rowerowych umiejętności. Urban downhill to stale zyskująca na popularności dyscyplina sportowa, która zrodziła się z górskich szlaków, jednak trasa po której ścigają się zawodnicy, została wzbogacona o dodatkowe przeszkody w postaci miejskiej infrastruktury. To właśnie tego dnia, zawodnicy rozpoczynali swój przejazd w sekcji leśnej, niczym rodowity downhillowy zjazd, jednak zabawa zaczęła się pół minuty później. Sekcja leśna dynamicznie przekształciła się w miejską aglomerację. Widowiskowy drop przy Sanatorium Narcyz przyciągał wielu obserwatorów oraz zapalonych kibiców. W tym odcinku korzenie zostały skutecznie zastąpione licznymi schodami, które towarzyszyły zawodnikom już do linii mety. Tegoroczna trasa została skrócona w celu poprawy dynamiki i płynności. Różnice między zawodnikami sięgały więc widowiskowych setnych sekund, co wzbudzało jeszcze większą wolę walki wśród zawodników, a emocje sportowej rywalizacji dosłownie unosiły się w powietrzu. Tego dnia doszło do jednej z ważniejszych potyczek podczas Doka Downhill City Tour, między dwoma zawodnikami z kategorii Elita. Reprezentant Czech, wielokrotnie nagradzany zawodnik, doceniony za swoje umiejętności rowerzysta, odnoszący sukcesy na skalę światową - Tomas Slavic, został pokonany o setną sekundy przez Mistrza Polski w zjeździe - Sebastiana Macure. Na tę walkę czekali wszyscy, kibicując obu zawodnikom z całych sił. Jednak wewnętrzny patriotyzm trzymał kciuki za sukces Sebastiana - zawodnika, przed którym otwierają się możliwości światowego rozwoju.

Tego samego dnia, dla osób biorących udział w zawodach organizatorzy zorganizowali afterparty, podczas którego można było się lepiej poznać i umówić na wspólny rower. Szanujący się sportowcy zakończyli wieczór o godzinie 21, aby zdążyć jeszcze się wyspać i odpocząć przed niedzielnym Downhillem na Palenicy.

Doka Downhill City Tour w Ustroniu Foto: Doka Downhill City Tour w Ustroniu
W niedzielę cały BikePark Palenica został przejęty przez rowerzystów zjazdowych, aby ostatni raz wyłonić najlepszych z najlepszych. Trasa z którą mieli do czynienia startujący zawodnicy okazała się nie tak łatwa jak wielu myślało na początku. Okazała się wymagająca, skomplikowana oraz niekiedy zaskakująca. Ci, którzy mieli przyjemność poznać BikePark Palenica z perspektywy zza kierownicy, wiedzą czego można się tam spodziewać. Kamienie, korzenie, a to wszystko pokryte niewdzięczną gliną. Nie brzmi za łatwo.

Doka Downhill City Tour w Ustroniu Foto: Doka Downhill City Tour w Ustroniu
Podczas tego dnia najszybszym z zawodników okazał się ponownie Sebastian Macura. Również ten sam zawodnik otrzymał medal za autora najlepszego whipa, za co z tego miejsca jeszcze raz gratulujemy.

Doka Downhill City Tour w Ustroniu Foto: Doka Downhill City Tour w Ustroniu

Dostępne w kategoriach

mtb sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności