FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Blog - agnieszka21

Moda na minimalizm

Od:
agnieszka21 
Data:
19 lipca 2013, 12:39
Ocena:
Ocena 5.00
Minimalizm, czym tak naprawdę jest i czy rzeczywiście ma swoje zastosowanie w obecnych czasach?

Moda na minimalizm

Minimalizm stał się nurtem popularnym, który coraz chętniej ludzie  starają  się wprowadzić do życia codziennego. Pytanie czym tak naprawdę on jest, na czym polega jego filozofia, w jaki sposób wpływa na nasze życie i jakie są jego odnośniki w życiu codziennym?

Minimalizm to wyraz pewnej wolności, to droga do uwolnienia się od potrzeby gromadzenia. Bezsprzecznie jest to swoista odpowiedź na masowy konsumpcjonizm, który jeśli zastanowić się głębiej jest bezmyślny, bezowocny i zmusza do szybkiego i dość agresywnego stylu życia. Powoduje, że popadamy w spiralę ciągłej chęci kupowania i posiadania większej ilości produktów, które są zbędne. W minimalizmie istotne jest to, żeby otaczać się przedmiotami, których naprawdę potrzebujemy, które są praktyczne i mają swoje przeznaczenie oraz konkretną funkcję. Odchodzimy już od sentymentalnego przywiązywania się do rzeczy, gdyż istotne jest kolekcjonowanie wspomnień, przeżyć wzbogacanie swojej duszy oraz poznawanie nowych, inspirujących ludzi i ciekawych miejsc.

Wszystko to co przechowujemy w rzeczywistości obciąża nasz umysł. Popadamy w pewnego rodzaju przymus używania tych wszystkich rzeczy, bez względu na to czy są nam one potrzebne czy też nie, powoduje to bałagan zewnętrzny, który idzie w parze z chaosem  wewnętrznym. Kiedy więc uporządkujemy przestrzeń wokół nas automatycznie zrobimy to ze swoim wnętrzem, w mniejszym bądź większym stopniu ale tak właśnie się stanie.

W całym tym natłoku pytań o minimalizm z pewnością pojawią się również takie, czy np. nie wystarczy ograniczyć ilości przedmiotów do określonej liczby np. 20 czy 120?  Wydaje mi się jednak, że nie o to tutaj chodzi. Oczywiście tylu ilu minimalistów tyle opinii na ten temat, lecz musimy pamiętać, że minimalista jest to osoba w pełni świadoma tego co robi i w jakim celu to robi. Nie wystarczy pozbyć się przedmiotów i zredukować ich ilości do 15, musimy wiedzieć czego dokładnie potrzebujemy i co jest nam niezbędne. Cały porządek wokół ludzi wyznających ów nurt jest skutkiem raczej porządku w głowie.

W skrócie minimalizm jest niczym innym jak tylko zamiłowaniem do prostoty  i umiejętnością skupienia się na tym co jest dla nas najważniejsze.

Tak pokrótce przedstawia się filozofia minimalizmu, lecz ja chciałabym odnieść się również do minimalizmu w modzie. Ktoś mógłby zapytać co jedno ma wspólnego z drugim, lecz jak się okazuje ma i to sporo! Bardzo ciekawy według mnie jest stosunek minimalistów do mody.

Moda jest potrzebą naśladowania innych ludzi w celu chęci przynależności do danej społeczności, czy grupy. Najłatwiej możemy ją zaobserwować poprzez ubiór, makijaż, fryzurę, dodatki, a także określony styl życia. Może być też wyrazem indywidualnych potrzeb i upodobań.

Prawda jest też taka, iż żyjemy w czasach gdzie z każdej strony jesteśmy zasypywani reklamami, które zachęcają do kupienia coraz to nowej pary butów, czy kolejnej torebki. Powstaje coraz to więcej czasopism związanych z tą właśnie tematyką. W danym sezonie kolor pomarańczowy był MUST HAVE, lecz za pół roku odejdzie już do lamusa i założenie bluzki w tym właśnie kolorze będzie wielką wpadką. Popadamy w pewien szał kupowania rzeczy i gromadzimy ich tak wiele, że po pewnym czasie otwierając szafę okazuje się, że mamy trzy bardzo podobne do siebie swetry, cztery pary takich samych spodni i tak dalej. Tak więc, nie dajmy się zwariować! Oczywiście, jeśli moda jest naszą pasją to chcąc nie chcąc śledzimy najnowsze trendy, lecz tak naprawdę od nas samych zależy czy będziemy za nimi ślepo podążać, czy umiejętnie i z głową wybierzemy to co rzeczywiście nam się podoba, coś w czym będziemy wyglądać korzystnie i przede wszystkim coś czego nie wyrzucimy z szafy za sześć miesięcy myśląc: To już nie jest modne. Niestety nie jest to łatwe w tej nakręcającej się spirali celebrytów i gwiazd narzucający nam w pewien sposób wizerunek. Według mnie powinniśmy kierować się doborem ubrań odpowiednich dla naszej sylwetki i takich, w których będziemy czuć się  dobrze. Obowiązujące trendy powinny nas tak naprawdę tylko inspirować, bo oczywiste jest to, że nie każdej z nas będzie dobrze w topie odsłaniającym kawałek brzucha, spódnicy maxi, czy paskach. Warto wybierać kroje proste, klasyczne, gdyż mniej tak naprawdę znaczy więcej. Odnieść to możemy właśnie do minimalizmu w modzie.

Oszczędność w formie to jedna z głównych cech minimalizmu. Cała sztuka owego stylu polega na zestawianiu prostych, wręcz ascetycznych ubrań, tak by tworzyły spójną całość, która pomimo swej prostoty wyglądać będzie bardzo efektownie. Neutralne kolory i umiar to klasyka, która jest nieśmiertelna. Wymaga to precyzji i zmysłu estetycznego, lecz jak już pisałam wcześniej im mniejszą ilością rzeczy będziemy się otaczać tym  nasz umysł stanie się bardziej przejrzysty. 

Dostępne w kategoriach

street

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięOstatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności