FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Dlaczego kamizelka asekuracyjna do...

Artykuły

Dlaczego kamizelka asekuracyjna do uprawiania windsurfingu lub kitesurfingu to nie tylko zbędny balast?

Od:
Redakcja 
Data:
1 sierpnia 2019, 13:10
Ocena:
Ocena 0.00

            Przygotowując się do sezonu sportowego odpowiadającemu naszym upodobaniom, szykujemy potrzebny nam sprzęt. W zależności od dziedziny sportowej jest to deska windsurfingowa, rower, stosowna odzież oraz wszelkiego rodzaju niezbędne akcesoria. Często, kompletując najważniejsze według nas przedmioty, zapominamy o zaopatrzeniu się
w te, o których zazwyczaj mniej się rozmawia. Zwłaszcza ma to miejsce kiedy po raz pierwszy planujemy posmakować tego sportu. Ogrom informacji, które chcemy przyjąć, aby jak najlepiej oddać się tej pasji, powoduje, że czasem bardzo trudno o wszystkim pamiętać.

W związku z tym zwrócimy teraz uwagę na kamizelkę asekuracyjną, która może nam być pomocna w wielu sytuacjach, a nawet uratować życie.

Kamizelka asekuracyjna zapewni nam przede wszystkim bezpieczeństwo

            Każdy wodny sport niesie ze sobą swój specyficzny charakter użytkowania, a tym samym osobliwe dla siebie ryzyko. Wysiłek, któremu jesteśmy ciągle poddawani, warunki pogodowe panujące podczas pływania oraz indywidualne losowe zdarzenia sprawiają, że nasze bezpieczeństwo jest systematycznie nadwyrężane. Kamizelka, pomimo iż wydaje się tylko zbędnym balastem w całym wyposażeniu, pełni istotną rolę w naszej rekreacji. Przede wszystkim wspomaga nas w utrzymaniu na powierzchni wody, ale także zabezpiecza nas przed urazami ciała. Podczas nauki pływania na desce, zanim dobrze opanujemy nad nią kontrolę, ilość wywrotek jest czasem duża. Wiąże się to z ryzykiem powstania licznych obrażeń, które mogą przynosić dyskomfort w dalszym pływaniu. Osoba z większym doświadczeniem także jest często narażona na tego typu incydenty. Pomocna okazuje się tu właśnie kamizelka, która przyczynia się do zmniejszenia konsekwencji licznych uderzeń o deskę lub o falę wody przy sporej prędkości. Upadki z pewnością odczujemy, ale noszona kamizelka zamortyzuje ich skutki. Poza tym, spędzając całe dnie na wodzie jesteśmy narażeni na różne specyficzne sytuacje, które ciężko przewidzieć. Poddając się wysiłkowi przed dłuższy okres czasu bądź poprzez długotrwałe działanie na nas słońca, może być tak, że stracimy przytomność z ogólnego osłabienia organizmu. Nieoceniona wtedy okazuje się założona kamizelka, która znacząco wspomoże utrzymanie na powierzchni wody. Możemy oczywiście minimalizować takie wydarzenia poprzez robienie przerw w pływaniu, wzmacniając się przekąskami czy napojem izotonicznym, poprzez noszenie nakrycia głowy w przypadku mocno grzejącego słońca lub dbając o kondycję cały rok, aby być gotowym na czekający nas trud z wiatrem i falami. Możemy zmniejszać ryzyko, ale nie przewidzimy jednak wszystkich pojawiających się okoliczności oraz osobliwych reakcji naszego organizmu. Cieszmy się zatem ulubioną aktywnością, ale nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. 

Kamizelka asekuracyjna do uprawiania windsurfingu Foto: Kamizelka asekuracyjna do uprawiania windsurfingu

Źródło: Sklep Windsurfingowy i Kitesurfingowy Surfshop.pl

Współcześnie projektowane kamizelki asekuracyjne do windsurfingu, kitesurfingu wake’a nie przeszkadzają w swobodnym pływaniu

Wielu z nas uważa, że kamizelka zwyczajnie jest niewygodna i ogranicza ruchy podczas pływania. Obawiając się braku swobody wynikającej z jej użytkowania oraz nie chcąc narazić się na różnego rodzaju otarcia, rezygnujemy z jej zakładania. Rynek oferuje nam bardzo duży wybór kamizelek zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych osób. Kamizelki te są coraz bardziej lekkie i elastyczne, a co się z tym wiąże, wygodniejsze w eksploatowaniu. Przede wszystkim trzeba je odpowiednio dobrać do swojej budowy ciała. Każdy dobrze dobrany element wyposażenia czy odzieży sprawia, że będziemy czuć się lepiej korzystając z niego podczas pływania. Możemy, czując się niepewnie w temacie właściwego dobrania kamizelki, zaczerpnąć wiedzy instruktora lub osób pracujących w profesjonalnym sklepie, które zwrócą uwagę zarówno na kształt, jak i jej przeznaczenie. Oprócz zabezpieczenia przed ewentualnymi urazami, sprawdza się ona także podczas innych okoliczności, np. ułatwia wchodzenie na deskę, zwłaszcza osobom rozpoczynającym dopiero przygodę z tym sportem. Osoby te często lądują w wodzie, a kamizelka za sprawą swojej wyporności, jest bardzo pomocna w tym całym procesie. Dzięki temu, będziemy potrzebowali włożyć mniejszy wysiłek podczas systematycznego wynurzania się na powierzchnię. Poza tym, kamizelka pełni także rolę termoizolacyjną w chłodniejsze dni, a tych nie brakuje w naszym klimacie. Wybierając cały sportowy asortyment, nie zapominaj zatem o kamizelce, gdyż jej funkcjonalność jest niewątpliwa. 

Nie zaopatrzyłeś się jeszcze w kamizelki asekuracyjne na wind lub kitesurfing? Odwiedź nasz sklep online -> Surfshop.pl lub jeden z punktów stacjonarnych:

1)     Gdynia

ul. Chwaszczyńska 68

2)     Chałupy

ul. Kasperska 4 oraz ul. Kasperska 4a (Polaris)

3)     Warszawa

ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38 b

Źródło artykułu: Sklep Windsurfingowy i Kitesurfingowy Surfshop.pl

Dostępne w kategoriach

sport windsurfing

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!
 • eryknowysacz
  od:
  eryknowysacz
  data
  5 sierpnia 2019, 18:43
  Najważniejsze bezpieczeństwo.

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności