FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Drugie życie Szczyrku

Artykuły

Drugie życie Szczyrku

Od:
Redakcja 
Data:
15 stycznia 2018, 15:14
Ocena:
Ocena 4.50

Niewielkie miasteczko położone w Beskidzie Śląskim przyciąga swoim niezwykłym klimatem wielu przyjezdnych. Szczyrk to prawdziwa gratka dla fanów górskiej turystyki pieszej i rowerowej, a przede wszystkim dla miłośników białego szaleństwa.

Trzy ośrodki, wspólne możliwości
Szczyrk dzisiaj nie przypomina już Szczyrku, który pamiętacie z dawnych studenckich wypadów. Do wymogów nowoczesności przystosowało ośrodek słowackie konsorcjum Tatry Mountain Resorts, właściciel takich kultowych miejscówek jak Jasna Chopok (www.jasna.sk) , Tatrzańska Łomnica (www.vt.sk) czy snowboardowa czeska mekk osredk w Szpindlerowym Młynie (www.skiareal.cz) które zainwestowało w dawny Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. W wyniku trwających od kilku lat prac i inwestycji 35 mln euro, w tym roku udało się zakończyć pierwszy etap modernizacji.

Co to oznacza dla amatorów deski i parkietu?

Nowoczesne koleje, jakich nie powstydziłby się żaden ośrodek w Alpach, znakomita instalacja zaśnieżająca, bazująca na wielkim zbiorniku wody, który powstał na Hali Skrzyczeńskiej, a także przeprofilowane, poszerzone i zmodernizowane trasy, a także nowe wyciągi: na Halę Skrzyczeńską zawiezie nas teraz nowoczesna 10-cio osobowa gondola, są też dwie nowe 6-osobowe kanapy.


Gondola i podgrzewane kanapy

Na trasie Solisko - Wierch Pośredni kursuje teraz nowoczesna, 6-osobowa kanapa z podgrzewanymi siedzeniami, co biorąc pod uwagę ponad 4-minutową jazdę w temperaturze poniżej zera, jest kwestią dość istotną, bądźmy szczerzy, nie tylko dla dzieciaków. Fakt, że kolejka ma wysoką przepustowość - w godzinę jest w stanie przewieźć 2 tys. osób - jest kolejną dobrą wiadomością dla wszystkich, bo znów, nie ma się co oszukiwać, że niecierpliwe przeskakiwanie z narty na nartę w oczekiwaniu na kanapę to tylko domena dzieciaków. 

Małe Skrzyczne - etap II Foto: Małe Skrzyczne - etap II
Nowoczesnych wyciągów Szczyrk Mountain Resort dorobił się jeszcze dwóch. Podobna, 6-osobowa podgrzewana kanapa kursuje również na trasie Solisko - Hala Skrzyczeńska. 350-metrową trasę przejedziemy w 5 minut i 23 sekundy. Na Halę Skrzyczeńską wjedziemy również nowoczesną kolejką gondolową. Wagonik mieści 10 osób, a siedzący w nim narciarze 410-metrową różnicę wysokości pokonają w nieco ponad 4 minuty.

Szczyrk Foto: Szczyrk
Śnieg gwarantowany

Zmodernizowany Szczyrk stara się rozwiązać jeszcze jeden, kluczowy dla wyjazdów, problem: brak śniegu. Do tej pory, decyzja o spędzaniu ferii właśnie w tym ośrodku była o tyle ryzykowna, że na miejscu zainstalowany był jedynie system dośnieżania. Fakt o tyle istotny, że kiedy aura z zimowej zmieniała się w bardziej jesienną, trzeba było szukać atrakcji poza stokiem. Obecnie Szczyrk posiada jeden z najnowocześniejszych systemów sztucznego naśnieżania stoków, który obsługuje aż 15 z 25 km tras. 

Solisko Foto: Solisko
Julius Vinter, zarządzający ośrodkiem w Szczyrku przekonuje, że beskidzki resort od tej pory przestanie odróżniać się poziomem od swoich zagranicznych krewniaków: - Na gości czekać będą doskonałe warunki techniczne, czyli poszerzone, i odpowiednio dośnieżone trasy na różnych poziomach w tym i do jazdy nocnej oraz profesjonalne szkoły narciarskie. Latem na amatorów biegania, wycieczek rowerowych oraz downhill’u również czeka odpowiednio przegotowana infrastruktura i doskonałe warunki naturalne, które rozpoczynają się na Pilsku, w okolicach Klimczoka a kończą na paśmie Skrzycznego - zapowiada Julius Vinter, a jego słowa można już powoli weryfikować, wpisując w plany zimowego wyjazdu wypad właśnie do Szczyrku.

Z GoPassem taniej i wygodniej

Unowocześnianie Szczyrku to nie tylko nowe koleje i zmodernizowane trasy. Całkowicie nową filozofię obsługi narciarzy dało wprowadzenie sprawdzonego już na Słowacji systemu  GoPass (www.gopass.sk). Jest to nie tylko karnet, ale cały program lojalnościowy, którego członkowie mogą kupować karnety na wszystkie ośrodki TMR.  Co ważne ceny oferowane w tym systemie są dużo niższe niż karnetów kupowanych w kasie. Oczywiście GoPass obejmuje w swojej cenie jazdę zarówno w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, jak i na sąsiednim Skrzycznem i w Beskid Sport Arenie. W sumie – na ponad 40 km tras.

Przeczytaj wywiad z Bohusem Hlavatym

Szczyrk Foto: Szczyrk

Dostępne w kategoriach

freeskiing snowboarding sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
Accompilce

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności