FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Jasna Chopok, czyli po alpejskiej...

Artykuły

Jasna Chopok, czyli po alpejskiej stronie Tatr

Od:
Redakcja 
Data:
2 stycznia 2018, 13:13
Ocena:
Ocena 4.00

Wielkimi krokami zbliża się sezon feryjny, narciarze i snowboardziści robią generalny przegląd sprzętu i szlifują kondycję, a ośrodki narciarskie dopieszczają swoje trasy, przygotowują armatki i swoje kolejki.

Jasna Foto: Jasna
Zimowe ferie to idealny czas, by zapomnieć o pracy za biurkiem, a wolne chwile spędzać aktywnie, przede wszystkim na świeżym powietrzu. Grunt aby wybrać sprytnie nie przepłacić i mieć możliwości skorzystania z wielu atrakcji. Narty, snowboard, biegówki, łyżwy, wycieczki na rakietach śnieżnych, szusowanie poza przygotowanymi trasami, sanki , czy kulinarne uczty + relaks w wodach termalnych – to tylko niektóre propozycje, które oferuje Jasna – największy ośrodek sportów i aktywności zimowej na Słowacji.

Chopok - Jasna Foto: Chopok - Jasna
Leżąca w górnej części przepięknej Doliny Demianowskiej, otoczona wysokimi górami, Jasna jest idealnym miejscem na spędzenie aktywnego urlopu. Bez wątpienia magnesem ściągającym tu turystów, z których prawie jedną trzecią stanowią Polacy, są znakomite tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Północne i południowe stoki Chopoka zostały wręcz stworzone przez naturę do tego, by stanowić arenę białego szaleństwa. Znaczne wysokości zapewniają dobre warunki klimatyczne, a specyficzna rzeźba terenu, brak skał i bardzo stromych stoków powodują, że nawet po wielkich opadach śniegu teren ten jest całkowicie wolny od lawin i bezpieczny.

Jasna Freeride Foto: Jasna Freeride
Jest też znakomicie zagospodarowany. W ciągu kilku ostatnich lat Słowacy zainwestowali w teren miliony euro, a efekty tego zastrzyku finansowego są widoczne gołym okiem. Większość z działających tu 30 kolejek i wyciągów to urządzenia nie tylko nowe, ale i bardzo nowoczesne, na czele z pięknym i funkcjonalnym Funitelem, który zapewnia łączność między północnymi i południowymi stokami, nawet przy niezbyt korzystnej pogodzie. Z ponad 49 km tras zjazdowych, jakie mają tu do dyspozycji narciarze, 29 km może być sztucznie naśnieżanych, dzięki czemu jest to praktycznie jedyny ośrodek w tej części Europy, który daje gwarancję śniegu.

Jasna Foto: Jasna
Ale możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu nie ograniczają się tu tylko do tradycyjnego narciarstwa. Formą aktywności zdobywającą sobie coraz więcej zwolenników jest narciarstwo biegowe. W Jasnej wytyczono i oznakowano dwie trasy biegowe – jedna z nich usytuowana jest w części Lúčky, druga natomiast w części Tri vody, za hotelem Liptov. Pierwsza z nich jest typowo rekreacyjna, na drugiej można także rozgrywać wyścigi.

Jasna Foto: Jasna
Idealną aktywnością angażującą całą rodzinę jest jazda na sankach, w czasie której można przypomnieć sobie wszystkie szaleństwa z czasów dzieciństwa. Wieczorny zjazd na sankach zapada w pamięć na długi, długi czas. Sanki można wypożyczyć na miejscu, a jazda odbywa się każdego wieczoru, między 18 a 21, na oświetlonej nartostradzie Jasná – Biela Púť.

Strediska zima 2016 Foto: Strediska zima 2016
Ale sanki to dopiero początek dobrej zabawy. Każdy może tu bowiem spróbować zjechać w dół na sprzęcie, który o wiele bardziej podnosi adrenalinę. Skifox to idealne połączenie nart i sanek, dobry dla wszystkich, którzy nie jeżdżą na nartach albo chcą spróbować czegoś nowego. Z kolei snowbike przypomina rower, tyle tylko, że zamiast kół ma małe narty. Snowscoot to natomiast zestawienie BMX-a ze snowboardem. Jazdy na tym urządzeniu można spróbować bez jakiegokolwiek doświadczenia w szusowaniu lub snowboardingu. Oczywiście, jeśli ktoś ma taką potrzebę, można wynająć na miejscu instruktora, który udzieli podstawowych zasad poruszania się na tych śnieżnych zabawkach.

Przy głównym parkingu w Jasnej działa lodowisko, oświetlone wieczorem. Otwarte jest w zależności od warunków atmosferycznych, a jego funkcjonowanie można zawsze sprawdzić w miejscowym punkcie informacyjnym. W znajdującej się obok wypożyczalni można wypożyczyć łyżwy, a także, naturalnie, klasyczny sprzęt narciarski. Co ważne – lodowisko jest dostępne całkowicie za darmo – nie wolno więc marnować takich okazji!

Jasna Freeride Foto: Jasna Freeride
Otoczenie Doliny Demianowskiej jest również idealnym miejscem do urządzania krótszych lub dłuższych (w zależności od kondycji i doświadczenia) wycieczek górskich. – Turystyka zimowa w Tatrach Niskich ma swój urok, a niejeden doświadczony turysta uważa krótkie mroźne dni, kiedy przyroda zasypia pod śnieżną pierzynką, za najpiękniejszy okres w roku. Oczywiście, warto wtedy zaopatrzyć się w dobrą mapę, a na wycieczki wybierać tylko dni z dobrą i stabilną pogodą – w innym przypadku poruszanie się po górach może być niebezpieczne – informuje Sylvia Artzova z firmy Tatra Mountain Resorts, gospodarzy ośrodka narciarskiego Jasna. W wędrówkach można wykorzystać działające kolejki linowe, które szybko dowiozą nas na górskie grzbiety, co pozwoli zaoszczędzić siły i da jeszcze więcej przyjemności z pobytu w górach.

Górskie wycieczki można urządzić także na rakietach śnieżnych. Rakiety ułatwiają poruszanie się w głębokim śniegu i pozwalają dotrzeć do miejsc niedostępnych zwykłym turystom. Dzięki nim można łatwo odkryć, że kilkadziesiąt metrów w bok od tras zjazdowych góry mają swój naturalny urok, a kontakt z dziewiczą przyrodą daje wiele satysfakcji. Wycieczki można odbywać z przewodnikiem – krótsze zajmują ok. 3 godz., natomiast dłuższe tury to kwestia 5 i więcej godzin marszu.

Jasna jest terenem, w którym swoje pasje realizować mogą także bardziej ambitni narciarze. Jest to najlepszy w tej części Europy teren dla miłośników freeride’u. Co ważne – jazda w nietkniętym ludzką nogą ani ratrakiem puchu jest tu legalna – oczywiście, w wyznaczonych do tego celu strefach. W tym roku nowością dla narciarzy jest specjalnie przygotowany przewodnik, który można pobrać w PDF-ie ze strony ośrodka – http://www.jasna.sk/fileadmin/sandbox2/prirucka_Freeride.pdf.

W Jasnej znakomite miejsce dla siebie znajdą także miłośnicy jazdy freestyle’owej, a to za sprawą doskonale przygotowanego i ciekawego Burton Snow Park Jasna, znajdującego się w górnej części Otupnego, przy górnej stacji gondolki Grand Jet. Pierwsza część oferuje 3 platformy do jibbingu z 6 przeszkodami o różnym stopniu trudności. Poza przeskokami, jibbingiem można oczywiście zjechać bokiem. Znaleźć tu można też przeszkodę, jakiej nie ma w żadnym innym snowparku na Słowacji – wzdłużnie osadzony wallride. Zamknięcie parku aktualnie stanowi drewniany bal ustawiony poprzecznie, który wykorzystują mniej doświadczeni riderzy.

Świeża trasa Foto: Świeża trasa
– Ilość atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu powoduje, że Jasna nie jest zwyczajnym ośrodkiem narciarskim – dodaje Fabianova. – Jesteśmy centrum sportów wypoczynku zimowego z prawdziwego zdarzenia. A na koniec, po tych wszystkich szaleństwach na śniegu, można odpocząć i zrelaksować się w aquaparku Tatralandia, do którego kursują specjalne skibusy. Serdecznie zapraszamy – u nas każdy znajdzie coś dla siebie – z uśmiechem kończy Artzova.

Tatralandia 2015 Foto: Tatralandia 2015
Oprócz atrakcji wodnych obok Tatralandii warto spróbować swoich sił na symulatorze swobodnego spadania Super Fly. Jest to ogromny pionowy tunel z okrągłą szklaną komorą lotu o średnicy 4,3 m i całkowitej wysokości ponad 17 m (czyli wysokości 4-piętrowego bloku), w której można spróbować, jak to jest, kiedy wiatr wieje z prędkością około 270 km na godzinę! Potężne dysze wytwarzają ciąg powietrza, który niczym ogromny odkurzacz zasysa powietrze od góry. Dzięki temu że prędkość sztucznego wiatru można regulować, stwarza to świetne warunki do treningu, a fakt, że wszystko odbywa się ze 100-procentową gwarancją bezpieczeństwa, sprawia, że jest to świetna zabawa dla każdej zdrowej osoby w wieku od 6 do 100 lat.

Tatralandia Foto: Tatralandia
Więcej informacji można znaleźć na stronie ośrodka www.jasna.sk. Atrakcje parku wodnego można sprawdzić na stronie www.tatralandia.sk, a szczegóły na temat otwarcia i dostępności Super Fly na stronie www.superfly.sk. Wszelkie zakupy można zreakizować przez stronę www.gopass.sk

Dostępne w kategoriach

freeskiing snowboarding sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności