FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Jak skakać ze spadochronem...

Artykuły

Jak skakać ze spadochronem samodzielnie?

Od:
Redakcja 
Data:
30 maja 2016, 14:16
Ocena:
Ocena 0.00
Skoki spadochronowe to kapitalna rozrywka dla każdego, kto kocha adrenalinę. Teraz można skakać nawet bez wcześniejszego przygotowania, ponieważ można skorzystać z tandemów, ale także wtedy, gdy masz ochotę na skoki bez uprzęży i instruktora za twoimi plecami, możesz bez problemu zacząć swoją przygodę. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Skoki spadochronowe w tandemie nie wymagają zasadniczo żadnego przygotowania – szkoleń, badań lekarskich czy specjalnej kondycji. Nie można jednak wykonywać ich samodzielnie, ponieważ nie ma się wtedy odpowiedniego przygotowania zarówno pod kątem teorii, jak i praktyki. Gdy brałeś już udział w skoku tandemowym i taka rozrywka naprawdę przypadła ci do gustu, możesz zacząć skakać także samodzielnie. W tym celu najlepiej zapisać się na szkolenie AFF.

Na czym polegają szkolenia AFF?

Szkolenie AFF od angielskiego Accelerated FreeFall to inaczej przyspieszona nauka swobodnego spadania, która ma na celu stosunkowo szybkie przygotowanie ucznia do samodzielnych skoków przy opóźnionym otwarciu spadochronu, czyli ze swobodnym spadaniem.

Nauka dzieli się wtedy na dwie części – na początku to część teoretyczna, następnie praktyczna. W trakcie części teoretycznej uczeń otrzymuje kompleksowe informacje dotyczące sprzętu, techniki skoku, postępowania w przypadku sytuacji awaryjnych. Zasadniczo teoria trwa przez całe szkolenie, ponieważ po każdym skoku uczeń otrzymuje również informacje o swoich ewentualnych błędach, które następnie są korygowane.

Część praktyczna to z kolei ćwiczenia na specjalnej uprzęży, podczas których skoczek uczy się wyczepiania spadochronu i otwierania spadochronu zapasowego, a także skoki na 7 poziomach. Na 2-3 pierwszych poziomach skoczek odbywa skok samodzielnie, ale z dwoma instruktorami po borku, następnie już z jednym. Na pierwszych poziomach szkolenie może odbywać się również w tunelu aerodynamicznym.

Aby zakończyć szkolenie, uczeń musi wiedzieć, jak utrzymywać stabilną sylwetkę w locie, jak otwierać spadochron, jak przemieszczać się do przodu czy wykonywać obroty. Gdy szkolenie AFF zakończy się, wtedy jego absolwent może wykonywać skoki samodzielnie, niemniej jednak pod nadzorem instruktora, który nadal odpowiada za jego bezpieczeństwo. Bez jego nadzoru skakać można dopiero po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji lub innego dokumentu zatwierdzającego uznanie licencji.

Gdzie można skorzystać ze szkoleń AFF?

Obecnie szkolenia AFF organizowane są przez wiele ośrodków szkoleniowych w Polsce – ich adresy można znaleźć przez internet. Czas trwania szkolenia zależny jest od wybranej opcji. W trybie ekspresowym naukę można zakończyć już w weekend, natomiast standardowo to kilka tygodni, przy czym zajęcia odbywają się również weekendowo.

Za szkolenie AFF trzeba zapłacić zwykle 4500-5000 złotych zależnie od wybranej opcji. W cenie wliczone są już szkolenie teoretyczne, szkolenie praktyczne ze skokami, filmowanie skoków, wyposażenie do użytku podczas kursu, ponadto Książeczka Skoczka Spadochronowego z wpisem o zakończonym kursie. We własnym zakresie trzeba z kolei opłacić ubezpieczenie, które kosztuje około 120 złotych.

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji na temat skoków spadochronowych i szkolenia AFF, znajdziesz je pod adresem http://skokiwarszawa.pl/.

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
Accompilce

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności