FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Surfing, od tego wszystko się...

Artykuły

Surfing, od tego wszystko się zaczęło...

Od:
pawelec 
Data:
4 czerwca 2010, 16:47
Ocena:
Ocena 4.33

Nie istnieje żadna, ani spisana, ani tym bardziej sfilmowana historia pierwszych suferów, ale ogólnie akceptowaną prawdą jest fakt, że to zachwycająca siła Oceanu Spokojnego dała życie sportom ekstremalnym.

Hawaje zawsze były i zostały do dziś światowym centrum surfingu. Gdy europejskie imperia zaczęły w XIX w. wykorzystywać Hawaje jako przystanek w podróżach przez Pacyfik, surfing na serio wszedł do gry. W czasie gdy Mark Twain odwiedził Hawaje w 1866 roku napisał, „W jednym miejscu natknęliśmy się na towarzystwo nagich tubylców, obu płci, i różnym wieku, wszystkich razem zażywających lokalnej rozrywki polegającej na kąpieli w morskich falach."

Europa oferuje wiele świetnych surferskich spotów, od Hiszpańskiej Mundaki (będącej diamentem w koronie niezeksplorowanych do końca regionów Europy), wielka plaża położona w Hossegor we Francji i zimne wielkie fale Irlandii.
Głównymi miejscówkami okupowanymi przez surferów w Europie są Francja, Hiszpania, Irlandia i Portugalia. Portugalia to jedna z najbardziej konkretnych i różnorodnych miejscówek na starym kontynencie. Urwiste atlantyckie linie brzegowe oferują różnorodność fal odpowiadającym surferom o różnym poziomie umiejętności, od totalnie początkujących niedzielnych surferów po bardzo doświadczonych wypatrujących idealnych fal.

Spotkacie tam wielu znanych surferów - wielu Amerykanów i Australijczyków takich jak Kelly Slater, Mick Fanning i Taylor Know.

Rozróżniamy dwa typy surfingu - krótka deska (short board) i długa deska (long board)

- Pływanie na krótkiej desce to zdecydowanie agresywny styl surfowania. Taki, gdy surfer zmuszony jest wykonać na fali podczas zawodów określone triki i zdobyć za nie punkty. Są to m.in. ostre skręty, skoki i beczki. Punkty są przyznawane pod kątem trudności trików, oraz tego jak surfer dobrze wybrał i wykorzystał falę.

- Surfing na długiej desce przypomina nieco sztuczki wykonywane na krótkiej, lecz maja one więcej stylu i robione są na większym luzie, łącznie z oldschoolowym „hang 10".

Statystki z 2006 roku mówią o masowym wzroście popularności surfingu w ciągu ostatniej dekady, wskazując na przeszło 200 tys. surferów w samej Europie.

 

Dostępne w kategoriach

sport surf surfing

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!
 • nieniosl
  od:
  nieniosl
  data
  10 czerwca 2010, 23:33
  rap

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności