FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Stand Up Paddle - nowa forma...

Artykuły

Stand Up Paddle - nowa forma aktywności

Od:
Redakcja 
Data:
5 lutego 2014, 11:46
Ocena:
Ocena 0.00

Stand Up Paddle jak sama nazwa wskazuje jest rodzajem wiosłowania w pozycji stojącej. Deska z wiosłem, bo z tego składa się cały sprzęt daje nam nieograniczone możliwości zabawy i sportu zarazem. Otworem stoją akweny  łatwe i przyjemne, jak jeziora, stawy czy zatoczki oraz trudniejsze, gdzie warunki są nieprzewidywalne  jak rzeki, morza czy oceany.

W ciągu roku każdy z nas wybiera inna forma aktywności, ale latem kiedy słonce świeci i temperatura znacznie wzrasta, wzrasta tez nasza chęć do spędzania czasu nad wodą. SUP daje nam ta możliwość aby nasz urlop, weekend , wypad nad wodę był czymś więcej niż leżeniem plackiem na plaży. Od dawna wiemy bowiem, że aktywny wypoczynek daje nam więcej dobrego niż bierny. Nawet 20 minutowa zabawa na desce z wiosłem, poprawia naszą kondycje : koordynację, równowagę, siłę czy muskulaturę.

Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Konsekwentne uprawianie deskowej aktywności, zaowocuje doskonałym zdrowiem i samopoczuciem. Jeżeli znudzi nam się wiosłowanie zawsze możemy poćwiczyć jogę, pilates czy streching. Ostatecznie relaksować w pozycji leżącej , łapiąc do woli łapać promienie słoneczne.

Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Deska SUP jest  stabilna i wyporna, każdy nawet amator sportów wodnych po kilku próbach będzie się czuł na niej komfortowo. Wierzch deski pokryty jest specjalnym antypoślizgowym materiałem albo wręcz miękką i przyjemną do siedzenia piankę.  Regulowane, pływające  wiosło można dostosować do swojego wzrostu i komfortu trzymania. Wiosłowanie raz z jednej raz z drugiej strony,  manewry i zwroty proste podobne do kajakowych.  Sterownia deska która ma fina, jest proste umożliwia nam  pływanie na wprost na dłuższych odcinkach ale i szybkie manewrowanie w rwących rzekach czy na zafalowanym morzu.  SUP jest idealna forma aktywności i zabawy dla ludzi w każdym wieku a nawet rodzinnie.

Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Sprzęt jest oczywiście bardzo zróżnicowany cenowo, a ilość firm, modeli desek i wioseł, jakie można kupić na całym świecie przyprawia o zawrót głowy. Dwie, jakże różnorodne konstrukcje – deski pompowane i sztywne mają swoje różne zastosowania. Dla amatorów weekendowych wrażeń poleca się głównie deski SUP pompowane ze względu na łatwość w transporcie i małe gabaryty.

Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Zawodnicy ścigający się w zawodach długodystansowych z pewnością wybiorą deski sztywne, o różnych technologiach laminowania, jak również ci pływający na falach zdecydowanie wybiorą już deski sztywne i do tego bardzo małe. Podobna zasada doboru, jak w surifngu, czy windsurfingu, czyli na początek, dla osób ciężkich, na długie wyprawy rzekami lepsze będą deski większe i dłuższe.

Do radykalnych manewrów na falach i do ostrych zakrętów oczywiście lepsze są krótsze i węższe deski.

Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Na świecie sport ten jest już bardzo popularny, nasi najbliżsi sąsiedzi zza zachodniej granicy sprzedają już tysiące SUP'ów rocznie, głównie do użytkowania na rzekach i jeziorach,. Chyba można zatem mówić o tendencji przesiadania się kajakarzy na deski z wiosłem, choć obok nich na pewno jest wiele zupełnie nowych osób, które zachwyciły się światem SUP, jak surferzy, kajciarze, osoby, które prowadzą sportowy tryb życia, które ćwiczą, biegają. Dla wszystkich niezależnie do zainteresowań i wieku SUP może być nowym, ciekawym pomysłem na spędzenie czasu na zdrowym powietrzu.

Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Źródło: www.SUPpolska.pl

Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle
Stand Up Paddle Foto: Stand Up Paddle

Dostępne w kategoriach

sport surfing

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności