FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Jakie odżywki na masę...

Artykuły

Jakie odżywki na masę mięśniową stosować?

Od:
Redakcja 
Data:
1 lutego 2021, 10:13
Ocena:
Ocena 0.00
Odżywki i suplementy na masę mięśniową

Po co masować?

Proces budowania masy mięśniowej jest elementem wręcz niezbędnym w wielu dyscyplinach sportu, a w dyscyplinach sylwetkowych jest wręcz kluczowy. Przeplatające się okresy masy i redukcji pozwalają sukcesywnie zwiększać ilość masy mięśniowej, utrzymując jednocześnie pod kontrolą zawartość tkanki tłuszczowej i estetyczną sylwetkę, a przy tym wysoką wydolność organizmu.

Czy suplementy są konieczne dla wygenerowania dodatniego bilansu kalorycznego?

W wielu przypadkach nie jest to bezwzględna konieczność - możemy przecież zaserwować sobie dodatkowy posiłek lub przekąskę lub zwyczajnie zwiększyć ilość pożywienia w już istniejących posiłkach. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie gęstości energetycznej diety, a więc włączenie do niej bardziej kalorycznych produktów, które jednocześnie nie będą ponadprzeciętnie obciążały naszego przewodu pokarmowego i nie będą nadmiernie sycić. Jednak nie we wszystkich przypadkach możemy "ugrać" wzrost kaloryczności i, w efekcie, masy ciała, bez użycia wsparcia pod postacią suplementów. U osób bardzo ciężko i/lub dużo trenujących lub pracujących fizycznie, a przy tym zajmujących się sportem zapotrzebowanie kaloryczne może być naprawdę duże, a pojemność żołądka... niespecjalnie się zmieni. Nie oznacza to, że mamy zamieniać dietę na suplementy, absolutnie! Jednak pewne wsparcie pod postacią koktajli obfitujących w proteiny, węglowodany lub suplementacja ich mieszanką z dodatkiem witamin i minerałów może nieść za sobą znaczne skrócenie czasu przygotowywania posiłków i ich spożywania lub oszczędzić naszemu przewodowi pokarmowemu pracy. Jest to też rozwiązanie bardzo mobilne i umożliwia nam spożycie kalorii i makroskładników nawet w samochodzie po zakończonym treningu, nie stresując się że ubrudzimy koszulę sosem pomidorowym skapującym z makaronu.

Czym są gainery?

Gainery to odżywki mające w składzie pewne ilości białka i, w przeważającej większości zazwyczaj, węglowodany. Niektóre z nich wzbogacane są o BCAA, glutaminę, inne aminokwasy, kreatynę lub inne związki, zależnie od produktu. Są określane "posiłkiem w płynie", a przez niektórych "ryżem z kurczakiem w proszku", jednak ich smak zazwyczaj jest słodki;-) Pozwalają w krótkim czasie dostarczyć dosyć sporo kalorii, składników energetycznych oraz, nieco mniej, budulcowych. Często traktowane są jako typowy suplement na masę, niektórzy jednak użytkują je jako rozwiązanie awaryjne w przypadku braku czasu na przygotowanie posiłku potreningowego w zabiegany dzień. Rozwiązanie nieidealne - posiłek zawsze będzie lepszym wyborem, jednak od czasu do czasu konieczne i przydatne.

Co oprócz gainerów warto rozważać podczas masy?

Odżywki na masę to jednak nie tylko zastępniki posiłków. Wsparcie przyrostu masy ciała zapewnia nam także np. kreatyna - suplement diety zwiększający produkcje ATP - związku wysokoenergetycznego w naszych komórkach i działający silnie anabolicznie. Rzesze sportowców sięgają także po typowe przedtreningówki - suplementy przedtreningowe mające poprawiać skupienie (dzięki zawartym w nich stymulantom, m.in. kofeinie), komfort treningu (dzięki argininie czy cytrulinie zwiększają przepływ krwi przez mięśnie, powodując wrażenie pompy mięśniowej), ograniczać zmęczenie (dzięki związkom poprawiającym możliwości buforowe jak np. beta alanina), a w efekcie - pozwalać wykonywać cięższe treningi generujące lepsze przyrosty beztłuszczowej masy mięśniowej.

Pamiętajcie - żaden suplement diety nie zastąpi dobrze zaplanowanej diety, odpowiednio dobranego treningu oraz... prawidłowej ilości i jakości regeneracji. Sen i czas poświęcany na regenerację są kluczowymi elementami pozwalającymi rozwijać się mięśniom.

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności