FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Jakie odżywki na masę...

Artykuły

Jakie odżywki na masę mięśniową stosować?

Od:
Redakcja 
Data:
1 lutego 2021, 10:13
Ocena:
Ocena 0.00
Odżywki i suplementy na masę mięśniową

Po co masować?

Proces budowania masy mięśniowej jest elementem wręcz niezbędnym w wielu dyscyplinach sportu, a w dyscyplinach sylwetkowych jest wręcz kluczowy. Przeplatające się okresy masy i redukcji pozwalają sukcesywnie zwiększać ilość masy mięśniowej, utrzymując jednocześnie pod kontrolą zawartość tkanki tłuszczowej i estetyczną sylwetkę, a przy tym wysoką wydolność organizmu.

Czy suplementy są konieczne dla wygenerowania dodatniego bilansu kalorycznego?

W wielu przypadkach nie jest to bezwzględna konieczność - możemy przecież zaserwować sobie dodatkowy posiłek lub przekąskę lub zwyczajnie zwiększyć ilość pożywienia w już istniejących posiłkach. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie gęstości energetycznej diety, a więc włączenie do niej bardziej kalorycznych produktów, które jednocześnie nie będą ponadprzeciętnie obciążały naszego przewodu pokarmowego i nie będą nadmiernie sycić. Jednak nie we wszystkich przypadkach możemy "ugrać" wzrost kaloryczności i, w efekcie, masy ciała, bez użycia wsparcia pod postacią suplementów. U osób bardzo ciężko i/lub dużo trenujących lub pracujących fizycznie, a przy tym zajmujących się sportem zapotrzebowanie kaloryczne może być naprawdę duże, a pojemność żołądka... niespecjalnie się zmieni. Nie oznacza to, że mamy zamieniać dietę na suplementy, absolutnie! Jednak pewne wsparcie pod postacią koktajli obfitujących w proteiny, węglowodany lub suplementacja ich mieszanką z dodatkiem witamin i minerałów może nieść za sobą znaczne skrócenie czasu przygotowywania posiłków i ich spożywania lub oszczędzić naszemu przewodowi pokarmowemu pracy. Jest to też rozwiązanie bardzo mobilne i umożliwia nam spożycie kalorii i makroskładników nawet w samochodzie po zakończonym treningu, nie stresując się że ubrudzimy koszulę sosem pomidorowym skapującym z makaronu.

Czym są gainery?

Gainery to odżywki mające w składzie pewne ilości białka i, w przeważającej większości zazwyczaj, węglowodany. Niektóre z nich wzbogacane są o BCAA, glutaminę, inne aminokwasy, kreatynę lub inne związki, zależnie od produktu. Są określane "posiłkiem w płynie", a przez niektórych "ryżem z kurczakiem w proszku", jednak ich smak zazwyczaj jest słodki;-) Pozwalają w krótkim czasie dostarczyć dosyć sporo kalorii, składników energetycznych oraz, nieco mniej, budulcowych. Często traktowane są jako typowy suplement na masę, niektórzy jednak użytkują je jako rozwiązanie awaryjne w przypadku braku czasu na przygotowanie posiłku potreningowego w zabiegany dzień. Rozwiązanie nieidealne - posiłek zawsze będzie lepszym wyborem, jednak od czasu do czasu konieczne i przydatne.

Co oprócz gainerów warto rozważać podczas masy?

Odżywki na masę to jednak nie tylko zastępniki posiłków. Wsparcie przyrostu masy ciała zapewnia nam także np. kreatyna - suplement diety zwiększający produkcje ATP - związku wysokoenergetycznego w naszych komórkach i działający silnie anabolicznie. Rzesze sportowców sięgają także po typowe przedtreningówki - suplementy przedtreningowe mające poprawiać skupienie (dzięki zawartym w nich stymulantom, m.in. kofeinie), komfort treningu (dzięki argininie czy cytrulinie zwiększają przepływ krwi przez mięśnie, powodując wrażenie pompy mięśniowej), ograniczać zmęczenie (dzięki związkom poprawiającym możliwości buforowe jak np. beta alanina), a w efekcie - pozwalać wykonywać cięższe treningi generujące lepsze przyrosty beztłuszczowej masy mięśniowej.

Pamiętajcie - żaden suplement diety nie zastąpi dobrze zaplanowanej diety, odpowiednio dobranego treningu oraz... prawidłowej ilości i jakości regeneracji. Sen i czas poświęcany na regenerację są kluczowymi elementami pozwalającymi rozwijać się mięśniom.

Dostępne w kategoriach

sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
SUPERENDURO

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności