FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Nauka jazdy na nartach – na to...

Artykuły

Nauka jazdy na nartach – na to nigdy nie jest za późno!

Od:
Redakcja 
Data:
21 grudnia 2020, 10:27
Ocena:
Ocena 5.00

Jazda na nartach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych, który mogą uprawiać już nawet kilkuletnie dzieci. Mali adepci narciarstwa z reguły nie mają większych problemów z nauką jazdy. Czy o dorosłych można jednak powiedzieć to samo? Wielu z nich marzy o rozpoczęciu przygody z jazdą na nartach. Wydaje im się jednak, że są na to za starzy. Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości, jeśli jesteś jedną z osób, które zastanawiają się, czy warto uczyć się jazdy na nartach. Podpowiemy także, jak dobrać pierwszy sprzęt narciarski.

1. Jazda na nartach – więcej niż sport

2. Pierwsze narty dla osoby dorosłej – jak wybrać?

3. Jakie są rodzaje nart?

4. Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć?

Jazda na nartach – więcej niż sport

Jazda na nartach to nie tylko przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu podczas zimowej aury, ale także porządny trening aerobowy całego ciała. Jak każdy sport, tak i narty mają zbawienny wpływ na kondycję i dobrostan organizmu. Podczas jazdy na nartach solidnie się dotleniamy, wzmacnia się także układ krążenia, jak i mięśnie. Nie wspominając o spalaniu dużej liczby kalorii. Jazda na nartach ma także niebagatelny wpływ na stan psychiczny i emocjonalny. Szusowanie po rozległych stokach daje poczucie wolności oraz pozwala odczuć głęboki psychiczny relaks. Wypad na narty z drugą połówką, przyjaciółmi, rodziną albo dziećmi pozwala także zacieśnić łączące bliskich sobie ludzi więzy. Poza wszystkimi zaletami – jest to po prostu fantastyczna zabawa i niesamowita frajda. Warto podkreślić, że jazdy na nartach mogą się nauczyć nie tylko dzieci, ale także dorośli.

Pierwsze narty dla osoby dorosłej – jak wybrać?

Podstawa ekwipunku każdego narciarza to oczywiście narty. Niezbędnym elementem wyposażenia są także buty narciarskie, a w przypadku snowboardingu – buty snowboardowe. Początkującym adeptom narciarstwa nasuwa się z pewnością pytanie: jakie narty należy wybrać? Odpowiedni dobór nart jest niezwykle ważny, aby nauka przebiegała sprawnie i bezproblemowo, a co za tym idzie – aby zbyt łatwo się nie zniechęcić.

A zatem do rzeczy: jak prawidłowo dobrać narty? Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest długość nart – powinna odpowiadać wzrostowi użytkownika. Obrazowo można to przedstawić w taki sposób, że prawidłowo dobrana narta powinna sięgać do brody lub czubka nosa użytkownika. Jeżeli zaś chodzi o szerokość, to początkującym narciarzom rekomendujemy narty szersze (zapewnią większą stabilność). Kolejnym, ważnym parametrem jest twardość nart. Otóż początkujący narciarz powinien zdecydować się na miękkie narty. Przy tym należy wziąć jednak pod uwagę gabaryty użytkownika – im cięższy narciarz, tym twardsze powinny być narty. Promień skrętu dla nart w przypadku uczących się osób powinien natomiast wynosić 13-18 metrów (w zależności od długości nart). Kupując pierwsze narty, zwróć również uwagę na ich końce – bardziej podwinięte są odpowiednie dla początkujących, dlatego że zapewniają łagodniejszy zjazd.

Jakie są rodzaje nart?

Narty występują w różnych wariantach, pozwalających korzystać z nich w nieco inny sposób. Wymienić tutaj można przede wszystkim: narty zjazdowe i narty biegowe. Już same nazwy wiele mówią o przeznaczeniu poszczególnych rodzajów sprzętu. Narty zjazdowe będą odpowiednie dla amatorów szusowania po stokach. Narty biegowe sprawdzą się podczas pokonywania tras biegowych, których sukcesywnie przybywa na turystycznej mapie sportów zimowych. Jeśli chodzi o narty zjazdowe, to rekomendowanym dla osób początkujących modelem jest easycarver. W przypadku nart biegowych najlepiej zdecydować się na narty klasyczne. Oba typy nart należy oczywiście indywidualnie dobrać do użytkownika – o zasadach doboru wspominaliśmy już w poprzednim akapicie.

Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć?

Jazda na nartach – jak każda inna umiejętność – wymaga cierpliwych ćwiczeń. Nie trzeba rozpoczynać ich jednak dopiero na ośnieżonym stoku w malowniczej górskiej miejscowości. Wiele miast dysponuje stokami treningowymi, na których można zdobyć podstawowe umiejętności narciarskie, stanowiące podwaliny do właściwej nauki podczas zimowych ferii. Zapewne wyobrażasz sobie, że od razu zaczniesz szusować po stoku. Niemniej jednak warto uzbroić się w cierpliwość i na początek nauczyć się podstawowych umiejętności, takich jak: samodzielne zapinanie i odpinanie sprzętu, bezpieczne upadanie i podnoszenie się (na pewno zaliczysz niejeden upadek, co jest naturalne, ważne by był on bezpieczny), jazda płużna na wprost, skręt płużny, hamowanie, korzystanie z wyciągu, kontrolowanie prędkości oraz zmiana kierunku jazdy. Wszystko to wydaje się oczywiste, ale wymaga przyswojenia i przećwiczenia. Mając takie podstawy, poczujesz się bezpieczniej i pewniej, co pozwoli na dalsze rozwijanie umiejętności narciarskich bez zbędnego strachu. Kolejnym etapem nauki będzie zaś doskonalenie już zdobytych kompetencji. Pamiętaj, że nie musisz narzucać sobie zbyt ambitnych planów. Nie trzeba być wytrawnym narciarzem, aby czerpać przyjemność z szusowania po stoku. Jazda na nartach ma być przede wszystkim przyjemnością! Nawet jeżeli pozostaniesz na poziomie amatora, to i tak wystarczy, by czerpać pełnymi garściami z dobrodziejstw tej zimowej aktywności.

Dostępne w kategoriach

freeskiing sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności