FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Jak wybrać odpowiedni sprzęt...

Artykuły

Jak wybrać odpowiedni sprzęt narciarski?

Od:
Redakcja 
Data:
24 września 2020, 10:39
Ocena:
Ocena 0.00

Narciarstwo wymaga szczególnego ekwipunku, który pozwoli na bezpieczne szusowanie. Sprzęt powinien służyć na wiele lat, dlatego powinien zostać odpowiednio dobrany. Warto przy zakupie kierować się ważnymi zasadami.

  1. Jak wybrać odpowiedni kask narciarski?
  2. Jakie buty narciarskie się sprawdzą?

Jak wybrać odpowiedni kask narciarski?

W Polsce nie ma obowiązku jazdy na nartach w kaskach, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na odpowiednią ochronę głowy. Aby znaleźć odpowiednie kaski narciarskie, trzeba poznać obwód własnej głowy. Mierzy się go około 1 cm nad linią brwi.  Dzięki temu będzie można dobrać idealny rozmiar, który zapewni wygodę i bezpieczeństwo na trasie. Dobrze dobrany kask trzyma się na głowie bez zapiętego paska i nie powoduje większego ucisku. Kolejnym ważnym aspektem jest pasek pod brodą. Najlepiej gdy zapięcie wyposażone jest w miękka wyściółkę, także w miejscu zapięcia. Kask nie może utrudniać oddychania czy wykonywania ruchów. Ostatnim kryterium jest budowa kasku, który składa się z dwóch warstw: twardej skorupy i miękkiej warstwy wewnętrznej potrzebnej do absorbowania energii uderzeń. Na rynku znajdziemy dwie technologie budowy: in mould i hardshell. Pierwszy typ łączy ściśle obie warstwy, który charakteryzuje się lekkością i korzystniejszą ceną. Drugi posiada zewnętrzną skorupę z karbonu i wewnętrzną z pianki EPS, co wpływa na jego większą wagę. Dobre gogle na narty powinny być kompatybilne z kaskiem, nie tylko ze względu na kolor, ale przede wszystkim ich kształt. Ramka gogli musi pasować do kształtu kasku. Ważne, aby między kaskiem a goglami była tylko wąska przerwa, która chroni przez mrozem i wiatrem.

Jakie buty narciarskie się sprawdzą?

Istnieją buty narciarskie dla kobiet i mężczyzn, które są dopasowane do różnic w budowie ciała, zwłaszcza w budowie łydek, które są położone niżej w przypadku kobiet. Istotnymi charakterystykami przy wyborze butów są: twardość buta (flex) i jego rozmiar. Flex mierzony jest w skali od 60 do 150. Im wyższy poziom umiejętności narciarza, tym sztywniejszy powinien być but, aby umożliwić wydajniejsze przenoszenie mocy z nóg na narty.  Dobierając odpowiedni rozmiar powinno się wziąć pod uwagę długość i szerokość buta. Długość stopy mierzy się w centymetrach używając skali rozmiarowej mondo. Do tego potrzeba kartki papieru i ołówka, aby obrysować kształt stopy, która przylega do ściany. Długość mierzy się od ściany do najdalej położonego punktu. Szerokość stopy mierzy się w przodostopiu, czyli w najszerszej części stopy i można wykorzystać ten sam obrys stopy do określenia długości i szerokości. Bardzo wąskie przeznaczone są głównie dla zawodników.

Dostępne w kategoriach

freeskiing sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności