Wyprawa rowerowa - jak się przygotować?
- Data:
- 28 kwietnia 2020, 16:30
- Ocena:
Przygotowanie kondycyjne
Wielogodzinna podróż rowerem bez uprzedniego treningu może skończyć się z uszczerbkiem na zdrowiu. Kilkudziesięciokilometrowa trasa, która jest do pokonania każdego dnia, to zupełnie co innego, niż rekreacyjne jeżdżenie do pracy czy poruszanie się w najbliższym otoczeniu miejsca zamieszkania. Mięśnie powinny być dostosowane do wieloetapowej wyprawy, by nie odmówiły posłuszeństwa w samym jej środku.
Na kilka tygodni przed planowaną podróżą należy stopniowo zwiększać obciążenie i dystans do pokonania. Dzięki temu mięśnie przywykną do wysiłku, a ciało łatwiej przystosuje się do przyjętej pozycji. Rozsądnie byłoby wykonać jazdę próbną z planowanym obciążeniem, co pozwoli realnie oszacować wysiłek i możliwości swojego organizmu.
Planowanie trasy
Kilkudniowa wyprawa jednośladem wymaga dokładnego planowania miejsc postojowych i noclegów. Wszystko zależy od tego, czy wyprawa odbywa się w grupie, oraz czy znajdują się w niej dzieci pokonujące trasę o własnych siłach. Przy planowaniu trasy należy uwzględnić margines zakładający wcześniejsze wyczerpanie lub ewentualne warunki pogodowe. Znacznie trudniej jeździ się pod wiatr lub w trakcie nagłego załamania pogody. Bez względu na sytuację, warto przygotować opcje, które będą uwzględniać postoje awaryjne oraz czas na spożywanie posiłków. Miejsca noclegowe należy z kolei wytyczać tak, aby bez problemu dotrzeć do nich przed zmierzchem. Podróżowanie rowerem w nocy bywa niebezpieczne, dlatego trzeba ograniczyć tę opcję do minimum.
Odzież i sprzęt
Bardzo ważne jest, aby zapakować do sakw tylko to, co niezbędne. Każdy nadprogramowy kilogram to znaczne obciążenie dla całego ciała. Podstawowe wyposażenie to 2-3 komplety bielizny rowerowej, ciepła bluza oraz dedykowane buty. Wybierając się jednośladem w podróż nawet w środku lata, nie wolno zapomnieć o tym, by w bagażu znajdowała się kurtka przeciwwiatrowa na rower (kupisz np. w https://www.mikesport.pl/kurtki-rowerowe) oraz spodnie przeciwdeszczowe. Reszta akcesoriów zależy od trybu noclegowania. Planowane postoje pod gołym niebem wymagają dodatkowego obciążenia w postaci namiotu, kuchenki oraz garnków. Na każdej trasie niezbędne są także aktualne mapy, smartfon z dostępem do map Google, zapasowy powerbank czy latarka.
Własna trasa czy szlak rowerowy?
Gotowe szlaki znajdujące się w mapach mają tę przewagę, że są bogate w atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić. Nie oznacza to jednak, że wytyczanie własnej trasy będzie mniej zabawne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i ustaleń podróżujących, lecz wymaga poświęcenia więcej czasu na ustalenie dokładnej trasy. Niemniej jednak niezapomniane krajobrazy i znakomite wrażenia gwarantowane.
Najnowsze
-
Nowa kolekcja polskich nart MAJESTY 2023! Data:2022-11-28 20:30więcej
-
Jakie składniki nawilżą Twoją cerę? Na co postawić... Data:2022-11-08 10:33więcej
-
Bądź nowoczesny, bądź eko – podstaw na fotowoltaikę! Data:2022-08-24 14:26więcej
-
Co to jest BCAA i jak działa? Data:2022-08-12 12:35więcej
-
Niszowe odmiany narciarstwa - jakie narty wybrać? Data:2022-05-27 14:55więcej
-
Czy przedłużanie włosów niszczy naturalne włosy? Data:2022-04-07 16:01więcej
-
Evil Bikes - rowery enduro i trail dla najbardziej... Data:2022-04-01 13:40więcej
-
Jaki fotel gamingowy dla gracza - jak grać bez bólu... Data:2022-03-15 08:59więcej
-
Zrób porządek w swojej szafie Data:2022-03-01 14:29więcej
-
Buty do biegania dla panów- jakie powinny być idealne? Data:2022-02-17 11:00więcej
Komentarze