FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Sport >  Artykuły >  Wyprawa rowerowa - jak się...

Artykuły

Wyprawa rowerowa - jak się przygotować?

Od:
Redakcja 
Data:
28 kwietnia 2020, 16:30
Ocena:
Ocena 0.00
Zwolennicy wycieczek rowerowych poświęcają swojej pasji każdą wolną chwilę. Wraz z nadejściem wiosny dnia stają się cieplejsze i sprzyjają dłuższym wyprawom. Każda z nich będzie wymagać odpowiednich przygotowań, choć nie brakuje osób, którym wystarczy podstawowy ekwipunek, by w kilka dni przemierzyć bliższe lub dalsze okolice. O czym należy pamiętać planując wyprawę rowerową?

Przygotowanie kondycyjne

Wielogodzinna podróż rowerem bez uprzedniego treningu może skończyć się z uszczerbkiem na zdrowiu. Kilkudziesięciokilometrowa trasa, która jest do pokonania każdego dnia, to zupełnie co innego, niż rekreacyjne jeżdżenie do pracy czy poruszanie się w najbliższym otoczeniu miejsca zamieszkania. Mięśnie powinny być dostosowane do wieloetapowej wyprawy, by nie odmówiły posłuszeństwa w samym jej środku.

Na kilka tygodni przed planowaną podróżą należy stopniowo zwiększać obciążenie i dystans do pokonania. Dzięki temu mięśnie przywykną do wysiłku, a ciało łatwiej przystosuje się do przyjętej pozycji. Rozsądnie byłoby wykonać jazdę próbną z planowanym obciążeniem, co pozwoli realnie oszacować wysiłek i możliwości swojego organizmu.

Planowanie trasy

Kilkudniowa wyprawa jednośladem wymaga dokładnego planowania miejsc postojowych i noclegów. Wszystko zależy od tego, czy wyprawa odbywa się w grupie, oraz czy znajdują się w niej dzieci pokonujące trasę o własnych siłach. Przy planowaniu trasy należy uwzględnić margines zakładający wcześniejsze wyczerpanie lub ewentualne warunki pogodowe. Znacznie trudniej jeździ się pod wiatr lub w trakcie nagłego załamania pogody. Bez względu na sytuację, warto przygotować opcje, które będą uwzględniać postoje awaryjne oraz czas na spożywanie posiłków. Miejsca noclegowe należy z kolei wytyczać tak, aby bez problemu dotrzeć do nich przed zmierzchem. Podróżowanie rowerem w nocy bywa niebezpieczne, dlatego trzeba ograniczyć tę opcję do minimum.

Odzież i sprzęt

Bardzo ważne jest, aby zapakować do sakw tylko to, co niezbędne. Każdy nadprogramowy kilogram to znaczne obciążenie dla całego ciała. Podstawowe wyposażenie to 2-3 komplety bielizny rowerowej, ciepła bluza oraz dedykowane buty. Wybierając się jednośladem w podróż nawet w środku lata, nie wolno zapomnieć o tym, by w bagażu znajdowała się kurtka przeciwwiatrowa na rower (kupisz np. w https://www.mikesport.pl/kurtki-rowerowe) oraz spodnie przeciwdeszczowe. Reszta akcesoriów zależy od trybu noclegowania. Planowane postoje pod gołym niebem wymagają dodatkowego obciążenia w postaci namiotu, kuchenki oraz garnków. Na każdej trasie niezbędne są także aktualne mapy, smartfon z dostępem do map Google, zapasowy powerbank czy latarka.

Własna trasa czy szlak rowerowy?

Gotowe szlaki znajdujące się w mapach mają tę przewagę, że są bogate w atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić. Nie oznacza to jednak, że wytyczanie własnej trasy będzie mniej zabawne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i ustaleń podróżujących, lecz wymaga poświęcenia więcej czasu na ustalenie dokładnej trasy. Niemniej jednak niezapomniane krajobrazy i znakomite wrażenia gwarantowane.

Dostępne w kategoriach

bmx mtb sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności